Двоє полонених китайських громадян Ван Гуанцзюнь та Чжан Ренбо розповіли, що на війну проти України пішли, аби заробити грошей. А вже коли потрапили на фронт, додому повернутися не змогли.
Свої історії громадяни КНР розповіли під час прес-конференції у Києві, передає "Українська правда". Так, за словами Ван Гуанцзюнь, він мав роботу в Китаї, але "втратив її під час пандемії коронавірусу і шукав новий варіант". Полонений зазначив, що спершу домовився із росіянами, що буде працювати реаніматологом для поранених військових. Проте потім "потрапив в армію і в нього не було вибору".
Як розповів Ван, у Москву він прибув 5 лютого 2025 року. Після проходження п'ятиденного навчання його відправили у Ростов. Вже 4 квітня Ван Гуанцзюнь брав участь у бойових діях.
"У китайських соцмережах, зокрема в тік-тоці, можна побачити ролики, на яких є люди у формі. У Китаї престижно бути військовим, але не кожен може бути військовим. Тому люди намагаються взяти участь у бойових діях деінде", — додав Ван Гуанцзюнь.
А от полонений Чжан Ренбо навідміну від його побратима мав на Батьківщині забезпечену родину і працював пожежником-рятувальником. Він запевнив, що до Росії прибув з туристичною метою. Однак під час подорожі він вирішив "заробити трохи грошей". Спершу йому буцімто запропонували роботу на будівництві, а потім "почалося інше, і тут уже ви нічого не можете зробити".
Як розповів Чжан 20 грудня 2024 року він приїхав у Москву, звідти в Ростов, потім у тимчасово окупований Донецьк. Там "близько місяця переміщувався від бліндажа до бліндажа і спілкувався з військовими під постійними обстрілами". Вже 5 квітня він потрапив у полон до ЗСУ.
"У Китаї пропагується дружнє ставлення до Росії. Можливо, саме такі рекламні кампанії спонукають брати участь у війні проти України... До того, як приїхати в Україну, будь-яка інформація була про перемоги Росії — Росія захопила те, те", — додав Чжан Ренбо.
8 квітня стало відомо, що українські військові взяли в полон двох громадян Китаю. Це вдалось зробити воїнам 81 окремої аеромобільної Слобожанської бригади. За даними військових, китайці перебували на ворожому боці — в зоні бойових дій, зі зброєю в руках, у складі підрозділу російських окупаційних військ.
Того ж дня президент Володимир Зеленський заявив, що є інформація про те, що таких громадян Китаю в російських підрозділах значно більше, ніж двоє. Для з'ясування усіх фактів залучили розвідку, СБУ, відповідні підрозділи ЗСУ.
Після цього Міністерство закордонних справ України викликало тимчасового повіреного у справах Китаю. Своєю чергою офіційний представник МЗС в Китаю Лінь Цзянь заявив, що його країна не відправляла своїх солдатів на війну проти України.
Нагадаємо, 9 квітня президент України Володимир Зеленський заявив, що проти нашої країни у складі російської армії воює щонайменше 155 громадян Китаю. Українські спецслужби мають усю інформацію про цих осіб.