Для людини підтримання водного балансу — це життєво важливий процес, який забезпечує правильну роботу всіх систем організму, адже вода бере участь у терморегуляції, травленні, транспортуванні поживних речовин, виведенні токсинів і зволоженні тканин. Тобто у більшості важливих процесів у нашому організмі.
Часто люди не знають, як можна ефективно підтримувати водний баланс свого організму і які напої є помічниками у цьому. Відтак, CNN із посилання на дослідження Шотландського університету Сент-Ендрюса, з'ясувало, які саме ж напої корисні для гідратації.
Гідратація — оборотне приєднання води до речовин, що перебувають у розчиненому або вільному стані, з утворенням гідратів (кристалічні — кристалогідрати), де вона зберігає свою структурну цілість і здатна термічно або під дією дегідратуючих засобів відщеплюватися (процес дегідратації).
Як не дивно, але найкориснішим напоєм для гідратації є не вода. Хоча дослідники і виявили, що хоча вода — як негазована, так і газована — досить добре швидко зволожує організм, а напої з невеликою кількістю цукру, жиру або білка ще краще підтримують водний баланс протягом тривалішого часу.
Проте найкращим помічником для гідратації є — молоко. Воно, за даними науковців, зволожує організм навіть краще, ніж звичайна вода, оскільки містить цукор лактозу, трохи білка та трохи жиру, які допомагають уповільнити виведення рідини зі шлунка та підтримувати гідратацію протягом тривалішого періоду. Молоко також містить натрій, який діє як губка та утримує воду в організмі, що призводить до меншого вироблення сечі.
Сік та газована вода не тільки менш зволожують, але й містять більше цукру та калорій, які не насичують нас так сильно, як тверда їжа. До того ж як тільки ці напої потрапляють у тонкий кишківник, їхня висока концентрація цукру розбавляється під час фізіологічного процесу, який називається осмосом. Цей процес фактично "витягує" воду з організму в тонкий кишківник, щоб розбавити цукри, які містяться в цих напоях.
Тому дослідники дійшли висновку, що ці напої навпаки шкодять процесу гідратації, аніж допомагають.
За словами вчених, алкоголь діє як сечогінний засіб, що призводить до збільшення кількості сечі, тому, коли йдеться про алкогольні напої, гідратація залежатиме від загального об’єму напою.
"Пиво призведе до меншої втрати води, ніж віскі, оскільки з пивом ви споживаєте більше рідини. Міцні алкогольні напої зневоднюють організм, розбавлені — ні", — наголосив Рональд Моган, професор Медичної школи Святого Андрія та автор дослідження.
Водночас вживання понад 300 міліграмів кофеїну, або приблизно 2-4 чашки кави, може призвести до втрати зайвої рідини, оскільки кофеїн має легкий короткочасний сечогінний ефект.
Нагадаємо, раніше відомий український шеф-кухар та ресторатор Євген Клопотенко розповів, як правильно заморозити свіжі фрукти та овочі, аби отримати ідеальні заготівлі на зиму.