1 023 день війни
Особовий склад
758 730
Танки
9 532
Артилерія
21 072
Літаки
369
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 023
Крилаті ракети
2 861
Гелікоптери
329
БПЛА
20 111
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,6
41,4
43,8
43,7
Нові правила бронювання, "тисяча від Зеленського" та підвищення податків: що зміниться у грудні
Колаж TrueUA

Нові правила бронювання, "тисяча від Зеленського" та підвищення податків: що зміниться у грудні

У грудні 2024 року на українців очікує низка змін, які торкнуться різних сфер. Зокрема, бронювання від мобілізації для працівників підприємств здійснюватиметься за оновленими правилами. Також цього місяця громадяни зможуть отримати тисячу гривень за програмою "Зимова єПідтримка", а деяким дітям виділять кошти до Дня святого Миколая. До того ж у Києві відкриється рух Подільским мостом.

Яких змін очікувати українцям у перший місяць зими — у матеріалі TrueUA.

Тарифи з 1 грудня: чи буде підвищення цін на комунальні послуги

Ціна на електроенергію

Підвищення тарифів на електроенергію у грудні не планується. Раніше міністр енергетики Герман Галущенко інформував, що до закінчення осінньо-зимового періоду 2024-2025 років тариф на електроенергію для побутових споживачів переглядатись не буде.

Тарифи на електроенергію зросли ще 1 червня 2024 року — від 2,64 до 4,32 гривні за один кіловат-годину. Цей тариф зафіксований до 30 квітня 2025 року і його переглядати не планують. Відповідно, у грудні за кіловат-годину українцям доведеться заплатити 4,32 гривні. Щодо українців, які мають двозонні лічильники, із 23:00 до 07:00 діятиме нічний тариф — 2,16 гривні за один кіловат-годину.

Ціна на газ

Наразі в Україні не планують підвищувати тарифи на газ. Раніше прем'єр-міністр Денис Шмигаль запевнив, що до кінця квітня 2025 року тарифи на газ в Україні не підвищуватимуть. Пільгова ціна збережеться для населення та виробників тепла. Відповідно ціна на газ у грудні складатиме сім гривень 96 копійок за куб.

Голова правління НАК "Нафтогаз України" Олексій Чернишов у листопаді заявляв, що в Україні заготовлених запасів блакитного палива вистачить на цілу зиму, тому підвищення цін на газ для населення найближчим часом не передбачається.

Водночас тарифи на опалення для населення також залишаться на без змін.

Ціна на воду

У грудні ціни на холодну воду також не планують змінювати. Наразі питання щодо зростання тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення перебуває у стадії обговорення.

Варто зазначити, що у деяких громадах можуть підвищувати вартості води рішенням місцевої влади, яке здійснюється без погодження з НКРЕКП. Проте наразі офіційно про зміну тарифів на воду не повідомляли.

Фото: news.finance.ua

Виплати для ВПО з 1 грудня

В Україні уряд фінансово підтримує внутрішньо переміщених осіб. У грудні 2024 року переселенці продовжуватимуть отримувати грошову підтримку. Як повідомила прес-служба Міністерства соціальної політики України, уряд ще у вересні продовжив виплати для ВПО до лютого 2025 року.

Відповідно, у грудні змін у наданні грошової допомоги переселенцям не передбачається. Більшість ВПО отримуватимуть виплати без додаткового звернення у відповідні органи. Йдеться про вразливі категорії населення, які не мають змоги працювати, зокрема:

  • людей з інвалідністю першої та другої групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років, а також тяжкохворих дітей;
  • дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування віком до 23 років, а також батьків-вихователів і прийомних батьків;
  • пенсіонерів, у яких розмір пенсії не перевищує 9 444 гривень.

Розмір допомоги для ВПО у грудні не зміниться:

  • для осіб з інвалідністю та дітей — три тисячі гривень;
  • для інших осіб — дві тисячі гривень.

Варто зазначити, що у 2024 році у держбюджеті для здійснення соціальних виплат спрямовано 136,5 мільярдів гривень. Кошти мають отримати майже п'ять мільйонів ВПО. З цього обсягу на допомогу для проживання внутрішньо переміщеним особам виділено 57,6 мільярда гривень, що більше майже у 20 разів порівняно з видатками до повномасштабного вторгнення РФ. Ці кошти спрямовують на підтримку ВПО, кількість яких порівняно з 2021 роком зросла в 11 разів.

Фото: realgazeta.com.ua

Оновлені правила бронювання працівників

Кабінет міністрів оновить критерії бронювання працівників та критерії, за якими підприємства можуть отримати статус "критичного". Як раніше повідомляв прем'єр-міністр Денис Шмигаль, за результатами аудиту було виявлено низку проблемних моментів, які потрібно усунути.

Так, з 1 грудня регіональні та галузеві критерії критичності підприємств будуть погоджуватись із Міністерством оборони та Міністерством економіки. Також для того, аби підприємство змогло забронювати працівників, у нього мають бути відсутні борги перед бюджетом, а середня зарплата у підприємстві й у заброньованого працівника повинна бути не менше 2,5 мінімальних зарплат. 

До того ж усі бронювання з 1 грудня будуть здійснюватися через "Дію". Крім того, проводитиметься щомісячний моніторинг підприємств та організацій, щоб вони відповідали всім критеріям.

"Відповідальним міністерствам доручено детально пояснити всі аспекти та логіку оновленої системи. Необхідно дати вичерпні відповіді на всі запитання. Новий порядок діятиме з 1 грудня. Для всіх, хто вже має відстрочки, буде перехідний період на нові умови до 28 лютого. До цієї дати всі підприємства мають поновити бронювання своїх працівників згідно з новими умовами незалежно від того, як і коли воно відбувалося", — зазначив Шмигаль.

Колаж зі соцмережі

"Ощадбанк" змінює умови обслуговування деяких карток

З 1 грудня державний "Ощадбанк" змінює умови обслуговування для власників зарплатних карток. Клієнти банку зможуть знімати готівку без комісії не лише в банкоматах "Ощадбанку", але й інших українських банків. Як повідомляє прес-служба фінустанови, це покращення стосуватиметься не лише зарплатних карток, але й усіх платіжних карток банку. 

Нововведення дозволить клієнтам економити на знятті готівки без прив’язки до банкоматів конкретного банку. До того ж відсутність комісій стане додатковим стимулом для компаній обирати "Ощадбанк" як основний банк для зарплатних проектів.

"Це дозволить зміцнити зв’язки з чинними партнерами та залучити нових клієнтів, які працюють у рамках таких програм", — аргументували в "Ощадбанку".

Зауважимо, що раніше в "Ощадбанку" повідомляли, що для зручності своїх клієнтів банк продовжив термін дії всіх платіжних карток до 31 грудня 2024 року. Продовження відбувається автоматично для карток, термін яких закінчився починаючи з лютого 2022 року. 

Фото: "ПриватБанк"

Деякі діти отримають одноразову грошову допомогу на зимовий одяг та взуття

Попри російську агресію, держава продовжує підтримувати громадян, які цього найбільше потребують. Зокрема, у грудні деякі діти зможуть отримати одноразову грошову допомогу розміром 6500 гривень на теплий одяг, взуття та інших речі, які потрібні взимку. Як повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, уряд здійснив перші кроки з впровадження комплексного пакета "Зимової підтримки" для українських родин. 

Так, дитячий пакет "Зимової підтримки" містить низку позицій. Серед них — програма "Тепла зима" — одноразова грошова допомога на дітей для проходження зимового періоду.

Прем'єр запевнив, що протягом грудня кожна малозабезпечена родина, а також сім'ї-ВПО, у яких є діти або дорослі з інвалідністю першої групи, отримають на кожну дитину по 6500 гривень. Ці кошти можна витратити на купівлю дітям теплого одягу, взуття та інших речей, які потрібні взимку.

Крім того, до Дня святого Миколая діти-сироти й діти позбавлені батьківського піклування, які виховуються в сім’ях опікунів чи піклувальників, отримають 1 000 гривень на кожну дитину. Гроші на це надає ЮНІСЕФ.

Фото: соцмережі

Підвищення податків: що зміниться для українців

28 листопада президент Володимир Зеленський підписав закон, який передбачає зміни до Податкового кодексу. Він набере чинності 1 грудня. 

Основні положення даного законопроекту:

  • збільшення військового збору з 1,5 до 5% (виняток — військовослужбовці);
  • впровадження військового збору для ФОПів;
  • 50% податку на надприбуток банків;
  • збільшення мінімального податкового зобовʼязання для земель;
  • 25% податку на прибуток для фінкомпаній;
  • звільнення кешбеку від оподаткування.

Очікуться, що у 2025 році податкові зміни мають принести у держбюджет країни 137 мільярда гривень.

Фото: Pexels

"Зимова єПідтримка": українці зможуть отримати "тисячу від Зеленського"

З 1 грудня українці зможуть отримати одноразову фінансову допомогу за програмою "Зимова єПідтримка" у розмірі 1 000 гривень. Ці виплати будуть прив'язані до програми "Національного кешбеку". За даними Мінекономіки, кошти надаватимуться українцям, які перебувають на території України, зокрема дітям. Громадяни зможуть витратити їх на:

  • оплату комунальних послуг;
  • ліки;
  • донати на ЗСУ;
  • квитки "Укрзалізниці";
  • деякі інші види послуг.

Ця програма ініційована президентом Володимиром Зеленським і покликана надати соціальну підтримку громадянам в складний зимовий період. Допомога від держави за програмою "Зимова єПідтримка" є одноразовою та діятиме з грудня 2024 до лютого 2025 року. Фінансуватись програма буде з залишків невикористаних коштів державного бюджету невійськового призначення. 

Як отримати кошти

Грошову допомогу можна оформити у застосунку "Дія". Для цього потрібно:

  1. Встановити мобільний застосунок "Дія".
  2. Якщо у вас немає картки "Національний кешбек" — треба її відкрити в одному з банків, які беруть участь у програмі.
  3. У "Дії" у розділі "Сервіси" потрібно активувати картку "Національного кешбеку".
  4. Обрати у застосунку послугу "Зимова єПідтримка".
  5. Подати заявку на отримання допомоги.
  6. Очікувати на зарахування коштів.

Варто зазначити, що відкриття та обслуговування картки "Національний кешбек" є безкоштовним. Жодних податків на отримані кошти нараховуватися не будуть.

Пенсіонери та люди з інвалідністю першої та другої групи можуть отримати виплати через "Укрпошту". Перелік тих, хто може отримати допомогу таким способом формує Міністерство соціальної політики. Ті, хто увійдуть у перелік на отримання коштів через "Укрпошту", не можуть подати заявку через "Дію".

Отримані гроші можна витратити до кінця 2025 року. Зняти готівку з картки "Національний кешбек" не можна. Кошти можна буде витратити як онлайн, так і офлайн. 

Фото ілюстративне. Джерело: depositphotos

"Укрзалізниця" підвищить тарифи на низку послуг

Український перевізник "Укрзалізниця" змінить тарифи на низку послуг, пов'язаних із вантажними перевезеннями. Нові розцінки набудуть чинності 1 грудня і охоплюватимуть послуги, які надає філія "Центр транспортної логістики" та регіональні підрозділи.

Як повідомили на офіційному сайті компанії, нові тарифи враховують індекс зростання цін виробників промислової продукції за третій квартал цього року, який склав 123,8%. Зокрема, ціни зростуть на наступні послуги:

  • декларування вантажів на прикордонних станціях;
  • інформаційні послуги;
  • доступ до системи контролю за кодами платника;
  • оренда порожніх вагонів;
  • користування рефрижераторними вагонами;
  • супровід спеціалізованих вагонів;
  • послуги для перевезення військових підрозділів.

Також у грудні підвищаться тарифи на послуги з транспортування, що розраховані за вільними тарифами. Повний список нових тарифів доступний на офіційному сайті "Укрзалізниці".

Фото: ілюстративне. Джерело: Telegram-канал Kyiv City Express

Відкриття Подільського мосту у Киві

У столиці з 1 грудня дозволять рух легкових авто та міського пасажирського транспорту загального користування Подільським мостовим переходом через річку Дніпро. Як повідомив мер Києва Віталій Кличко, відповідне рішення підтримала Рада оборони столиці.

Проїзд буде можливий через новозбудований тунель, який сполучає мостовий перехід зі з’їздом на вулицю Петра Вершигори в напрямку проспекту Романа Шухевича та житлового масиву Троєщина. Втім, для великовантажного транспорту Подільський мостовий перехід поки залишиться закритим.

Роботи з доброустрою та облаштування прилеглої території, біля новозбудованого тунелю, завершать до кінця поточного року. Вони не перешкоджатимуть руху транспорту. 

Подільський міст

На фото: Подільський міст. Джерело: Вікіпедія

Магнітні бурі: календар на грудень 2024 року

Майже щомісяця науковцями фіксуються магнітні бурі. Вони можуть впливати на загальне самопочуття, тому люди нерідко відчувають втому чи головні болі. У грудні 2024 року очікується кілька таких штормів на початку, в середині та наприкінці місяця. Згідно з даними Центру прогнозування космічної погоди NOAA, у грудні магнітні бурі будуть різної інтенсивності.

Так, потужні магнітні бурі очікується: 1, 12 та 16 грудня.

Геомагнітні шторми середньої потужності прогнозують: 6, 7, 15 та 17 грудня.

Слабкі магнітні бурі згідно з прогнозами, очікуються: 2, 3, 8, 11, 20, 29 та 31 грудня.

Варто зазначити, що прогнози магнітних бур є лише попередніми та можуть змінюватися, адже сонячна активність досить непередбачувана. Так, експерти постійно оновлюють інформацію щодо магнітних бур. Вимірюється геомагнітна активність за шкалою від нуля до дев'яти. Для позначення використовується планетарний К-індекс: якщо показник п'ять і вище, то це вважається потужною магнітною бурею.

У цей період метеозалежні люди можуть відчути апатію, тривогу, дратівливість і невизначеність в ухваленні рішень. Може збільшитися схильність до утворення тромбів, підвищитися артеріальний тиск, порушитися сон і посилитися мігрень.

Для кращого самопочуття під час бурі дотримуйтесь таких правил:

  1. Пийте більше рідини, а також трав’яного та зеленого чаю.
  2. Відмовтеся від кави, алкоголю, сигарет, кальяну.
  3. Їжте менше смаженої, гострої та жирної їжі, але більше сезонних овочів та зелені.
  4. Збільште фізичну активність і більше ходіть пішки.
  5. Регулярно провітрюйте кімнату і більше перебувайте на свіжому повітрі.
  6. Постарайтеся менше нервувати.
  7. Перед сном приймайте контрастний душ.

Колаж TrueUA

Вихідні дні у грудні: скільки відпочиватимуть українці

Грудень 2024 року має низку державних та професійних свят. Зокрема, українці відзначатимуть День Збройних сил України та День енергетика.

Фото: calendar.ua

Фото: calendar.ua

Цього місяця відпочиватимемо лише у суботу та неділю, адже додаткові вихідні під час воєнного стану не надаються, навіть якщо святковий день збігається з суботою чи неділею. Вихідні дні грудня 2024 року: 7, 8, 14, 15, 21, 22, 28 та 29 числа.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама