Фото ілюстративне. Джерело: Telegram-канал Олега Кіпера

Одеський скандал із перейменуваннями: меру Труханову запропонували обрати Москву або Уфу

Рішення про перейменування 85 вулиць, скверів і провулків, які містили символіку російської імперської політики, ухвалив начальник Одеської обласної військової адміністрації Олег Кіпер. Проте міський голова Одеси Геннадій Труханов виступив за "збереження культурної спадщини".

Позицію мера розкритикувала заступниця очільника департаменту культури Одеської обласної військової адміністрації Ярослава Різникова, яка зазначила, що нові назви замість тих, що пов'язані з державою-агресором, отримали 85 топонімів в Одесі та 347 в області.

Для перейменування використали імена воїнів, які віддали життя за Україну, а також людей, які відстоювали незалежність нашої держави у різні часи історії, або були відомими науковцями, митцями й освітянами. Наприклад, проспект академіка Глушка в Одесі матиме назву Ярослава Мудрого, проспект Добровольського — Володимира Великого, а проспект Гагаріна — Лесі Українки. Також повернули історичні назви декільком вулицям: вулиця Пушкінська стала Італійською, провулок Чайковського — Театральним, а Гагарінське плато — Аркадійським.

Мер Одеси Геннадій Труханов на своєму каналі в Telegram назвав перейменування "резонансними" та заявив, що міська рада "не має до цього жодного стосунку".

"Виходячи з логіки "деколонізаторів", ми маємо відмовитись від всього того, що зробило Одесу світовим брендом. Кажучи простою мовою, це "обнуляє" наше місто", — написав він.

Міський голова Одеси створив опитування та попросив голосувати за або проти перейменувань. Через декілька днів Труханов опублікував результати голосувань — проти перейменування нібито віддано 95 278 голосів, а за — 93 641 голос.

Як з'ясувалося, голосувати можна було й з інших країн, наприклад, із Росії. На одному з російських пропагандистських каналів написали, що росіяни віддали щонайменше 20 тисяч голосів проти перейменувань вулиць в Одесі.

На це відреагував і начальник Одеської обласної військової адміністрації Олег Кіпер. Він наголосив, що в українському місті не місце вулицям на честь людей, які отримували з рук Путіна медалі або співпрацювали з КДБ чи оспівували Радянський союз з імперією.

"Сучасна українська Одеса — це про людей, про молодь, що ціною власного життя та здоров’я боронить незалежність, про сучасних діячів мистецтв, письменників, поетів. Саме зараз південній перлині України випав історичний шанс відірватися від імперських наративів і бути сучасним культурно незалежним українським містом, а не жити минулим. А якщо комусь дуже кортить прогулюватися вулицями з імперськими / радянськими назвами — є Москва й Уфа, а не українська Одеса. В Одесі такого не буде", — наголосив він.

Нагадаємо, що наприкінці липня Служба безпеки України спільно з Національною поліцією затримала в Одесі шістьох чоловіків, яких підозрюють у співпраці з Росією. Їм інкримінують підпал автомобілів військових.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Суспільство, 02.08.2024 09:18