
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець закликав Кабінет Міністрів та Міністерство освіти і науки переглянути умови вступної кампанії 2026 року. Зокрема, він пропонує знизити мінімальний конкурсний бал і повернути можливість оскаржувати некоректні завдання НМТ.
Про це омбудсман повідомив у Telegram. За словами Лубінця, цьогорічні вступники складають тестування в умовах тривалих повітряних тривог, перебування в укриттях і технічних збоїв. Лише впродовж червня до Офісу омбудсмана надійшла 21 скарга щодо організації НМТ.
Як приклад він навів ситуацію в Одесі, де через тривалі повітряні тривоги учасники одного з екзаменаційних центрів провели в укритті та пункті тестування близько 13 годин.
Лубінець закликав уряд і МОН:
За даними омбудсмана, у слідчих ізоляторах зафіксували порушення прав шістьох дітей, яким адміністрації не забезпечили можливість пройти тестування. Загалом у таких установах перебувають 152 неповнолітні, які мають право на здобуття вищої освіти.
Моніторинг також показав, що лише частина тимчасових екзаменаційних центрів розташована безпосередньо в укриттях. У Сумській та Харківській областях у захищених приміщеннях працюють усі центри, у Миколаївській, Чернігівській та Черкаській — близько 90%, у Київській — 70%, а в Рівненській — половина.
"Право на освіту не може залежати від технічних збоїв чи неналежної організації. Держава повинна адаптувати систему освіти до умов війни, а не змушувати дітей розплачуватися за її недоліки власним майбутнім!" — наголосив Лубінець.
Нагадаємо, нещодавно в Україні розгорілася дискусія щодо виключення математики з обовʼязкових іспитових предметів для школярів. Так, частина суспільства та політиків була за скасування, інші ж — проти. Попри це, Юлія Свириденко зробила чітку заяву, що наразі математика залишатиметься одним з основних предметів на НМТ.