1 068 день війни
Особовий склад
830 190
Танки
9 868
Артилерія
22 323
Літаки
369
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 050
Крилаті ракети
3 053
Гелікоптери
331
БПЛА
23 253
Курс НБУ
Міжбанк
$
42,03
41,9
43,87
43,6
Politico: Євросоюз поглинає російський газ рекордними темпами, попри зупинку транзиту
Фото: pixabay.com

Politico: Євросоюз поглинає російський газ рекордними темпами, попри зупинку транзиту

Європа закуповує російський газ безпрецедентними темпами у 2025 році, витрачаючи мільярди доларів, які Кремль може використати для фінансування своєї війни в Україні. Це продовжується лише за кілька тижнів після закінчення дії великої транзитної угоди, яка вселила надії на те, що континент зможе позбутися залежності від Москви.

Про це повідомляє Politico. 

Дані, зібрані компанією Kpler, що займається збором даних про сировинні товари, та проаналізовані Politico, показують, що за перші 15 днів 2025 року 27 країн Європейського союзу імпортували 837 300 тонн зрідженого газу з Росії. Це рекордний показник порівняно з 760 100 тоннами, ввезеними за аналогічний період минулого року, що посилює побоювання, що західні країни не вживають достатніх заходів для скорочення російських фінансів, оскільки війна, яку проводить Москва, триває вже четвертий рік. Що відбувається

Цифри з'явилися після того, як 1 січня закінчилася епохальна угода, яка дозволяє Росії перекачувати газ до ЄС трубопроводами, що проходять через Україну, і Київ заявив, що не вестиме переговори про продовження. Це чинило більший тиск на країни, щоб вони купували морський зріджений природний газ (ЗПГ), який доставляють танкери з російських портів. Декілька країн, включно зі Словаччиною та Угорщиною, залежали від українського маршруту постачання енергоносіїв і наполягали на поновленні угоди, попереджаючи, що їм доведеться розщедритися на дорожчий ЗПГ, якщо вона закінчиться. 

Доброзичливий до Кремля прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо навіть пообіцяв припинити постачання електроенергії в Україну та скоротити підтримку біженців, якщо Київ не відступить і не дозволить відновити транзит. Але відключення не дотримало більшого апетиту Європи до російського газу. За словами Чарльза Костеруса, старшого аналітика з ЗПГ у Kpler, для пояснення цього є ціла низка факторів.

"З другої половини грудня настав холодний період; вітроенергетика не досягла свого піка", — сказав він. 

Аналітик додав, що 95–96 відсотків російського ЗПГ, що надходить до Європи, переправляється із Ямальського заводу — величезного об'єкта на морозній півночі Сибіру. 

"Більшість цих обсягів — це довгострокові контракти", — сказав він. "Тож це не те, що ЄС купує додаткові спотові вантажі, це надходять ці контрактні обсяги"

Представник Європейської комісії Анна-Кайса Ітконен заявила, що спроби скоротити частку Москви в імпорті вугілля, нафти та газу вже "зруйнували контроль Росії над енергетичною системою Європи". Проте, попри ці значні результати, російські енергоносії, особливо газ, як і раніше, присутні в ЄС, а імпорт газу з Росії у 2024 році збільшився, включно з імпортом ЗПГ з розробки "дорожньої карти" щодо припинення імпорту російських енергоносіїв, що очікується наприкінці лютого. 

Окремо 10 країн ЄС закликають блок ввести санкції проти російського ЗПГ, який закуповується у величезних кількостях після того, як Москва почала перекривати постачання трубопроводами у спробі перетворити потоки викопного палива на зброю після початку повномасштабної війни з Україною. 

"Здатність Росії підтримувати свої військові зусилля тісно пов'язана з її доходами від енергоносіїв", — заявили країни в пропозиції, що просочилася якнайшвидше". 

ЄС також перебуває під тиском, який змушує його закуповувати більше палива у Сполучених Штатів, оскільки новий президент Дональд Трамп заявив, що він хоче "бурити, дитинко, бурити" та нарощувати експорт газу. 

Голова комісії Урсула фон дер Ляєн вже підтримала ідею закупівлі більшої кількості американського палива для викорінення його російської альтернативи. "Чому б не замінити його американським ЗПГ, який для нас дешевший і знижує наші ціни на енергоносії?" — сказала вона у листопаді.

Нагадаємо, раніше міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що Україна не поступиться Словаччині та не відновить транзит російського газу через свою територію. Навіть, якщо це необхідно за для налагодження відносин зі словацьким прем’єром Робертом Фіцо.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама