В Україні обмежать розмір відсоткових ставок та посилять вимоги до кредиторів. Національний банк був ініціаторам цих змін, а Верховна Рада ухвалила закон про відповідальне кредитування.
Відповідну інформацію у Facebook опублікував глава НБУ Андрій Пишний. За його словами, у сегменті мікрокредитування необхідність трансформації ринку небанківських послуг назріла вже давно.
"Те, як сьогодні надаються мікрокредити, — це фактичне нехтування прав споживачів, підштовхування їх до боргової ями, надприбуткова бізнес-модель для фінустанов, яка фактично калічить життя людей", — написав Пишний.
Пишний зауважив, що сьогодні є явний перегин на користь кредитора, що робить абсолютно цивілізовану фінансову послугу, яка має допомагати людям у різних життєвих обставинах, непіднімним борговим ярмом.
Глава НБУ переконаний, що ситуація зміниться, адже ухвалений закон має такі нововведення:
- Запроваджує граничну вартість кредиту. Тобто будуть встановлені граничні розміри процентних ставок - не більше 1% на день. "Ми дійдемо до цього показника поетапно упродовж вісім місяців: перші чотири місяці ставка 2,5%, наступні чотири місяці — 1,5%, а далі — не більше 1%. Сьогодні ці цифри нічим не обмежені й іноді сягають тисяч відсотків річних", — зазначив Пишний.
- Дасть можливість НБУ встановлювати мінімальні вимоги до перевірки кредитоспроможності позичальника з боку фінансових компаній, що дозволить якісно зменшити боргове навантаження на одного позичальника. Тому "нічні кредити за 1 хвилину" залишаться в минулому.
- Забороняє кредитору в односторонньому порядку автоматично продовжувати строк користування кредитом. "Адже споживач через неуважність може не знати, що вже пішов, так би мовити, на наступне коло, а кредитор не спішить про це повідомляти. Усі платежі мають бути озвучені споживачеві", — пояснив очільник НБУ.
- А також закон передбачає додаткові штрафні санкції за порушення встановлених вимог. "Обійти вимоги закону нікому не вдасться", — резюмував Пишний.
Нагадаємо, у жовтні 2023 року споживча інфляція в Україні в річному вимірі впала до 5,3%. Це найнижчий показник з грудня 2020 року.