Сенат США. Фото: Getty Images / Global Images Ukraine

Республіканці підтримають надання допомоги Україні, але за однієї умови

Демократи повинні погодитися на заходи щодо захисту південного кордону США з Мексикою. У такому разі республіканська партія у Сенаті готова підтримати пакет фінансування оборонних потреб України.

Таку заяву зробив сенатор від Республіканської партії Джим Ріш, пише "Голос Америки". За його словами, відмова республіканців підтримати пакет фіндопомоги України полягає у прагненні довести необхідність припинення нелегальної міграції через південний кордон США.

"Це було голосування чітко за партійною лінією щодо пакета національної безпеки, який ми повинні ухвалити. Ми це ухвалимо. Нам потрібно було переконати наших колег з іншої партії, що ми налаштовані дуже серйозно. Ми, республіканці, дуже серйозно ставимося до закриття нашого південного кордону. У нас близько 10 тисяч нелегалів на день перетинають кордон Сполучених Штатів, і нам потрібно захищати наш кордон, в першу чергу", — сказав Ріш.

Політик наголосив, хоча дискусії про захист кордонів можуть тривати місяцями й роками, але це не відтермінує ухвалення рішень про фіндопомогу Україні.

"Тижні та місяці, про які ви говорите, — позаду, а не перед нами. Ми говоримо про це (захист кордону США, — ред.) не лише тижнями та місяцями, а й роками, і настав час поставитися до цього серйозно", — наголосив Ріш.

Варто відзначити, що високопоставлений член Комітету Сенату США з міжнародних відносин, сенатор-республіканець Джим Ріш послідовно підтримував Україну. Проте він, як і решта республіканців у Сенаті, не підтримав початок розгляду законопроекту про фінансову підтримку України.

Затягування виділення фінансової допомоги Україні від США

За останній місяць в американському Конгресі розгорілася політична боротьба між демократами та республіканцями за проекти надання фінансової допомоги Україні та Ізраїлю, а також фінансування безпеки південного кордону країни з Мексикою. Вже наприкінці жовтня повідомлялося, що у Штатів залишилося понад 5,4 мільярда доларів для допомоги Україні. На цій підставі президент США Джо Байден запросив у Конгресу 106 мільярда доларів на допомогу Ізраїлю та Україні, а також на зміцнення оборонно-промислового комплексу. З цієї суми 61,3 мільярда доларів пропонувалося виділити на постачання Україні, а 14,3 мільярда доларів — Ізраїлю.

Однак Палата представників 2 листопада затвердила альтернативний законопроект новообраного спікера Майка Джонсона, що передбачає військову допомогу обсягом 14,3 мільярда доларів виключно Ізраїлю без України. Демократична більшість у Сенаті заблокувала розгляд цього документа.

Пізніше Майк Джонсон запропонував проект тимчасового двохетапного фінансування без урахування допомоги Україні та Ізраїлю. 15 листопада Сенат підтримав цей законопроект, щоб уникнути зупинки роботи уряду США (т.зв. "шатдауну"). 16 листопада президент Джо Байден підписав документ.

Своєю чергою радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван днями заявив, що Сполучені Штати не зможуть передавати Україні зброю, якщо Конгрес не підтримає законопроект про надання країні фінансової допомоги. Водночас республіканці висувають вимогу, аби будь-який законопроект про допомогу Україні та Ізраїлю також вміщував зміни, спрямовані на посилення безпеки американських кордонів. Нещодавні переговори сенаторів від Демократичної та Республіканської партій щодо захисту південного кордону США з Мексикою були невдалими.

Нагадаємо, 7 грудня Сенат Сполучених Штатів Америки заблокував винесення на голосування законопроекту щодо додаткового фінансування військової допомоги Україні.

Світ, 10.12.2023 07:01