1 176 день війни
Особовий склад
969 370
Танки
10 804
Артилерія
27 827
Літаки
372
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 165
Крилаті ракети
3 197
Гелікоптери
335
БпЛА
35 860
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45
Річна інфляція перевищила 15%: у НБУ розповіли, як змінилися ціни в Україні
Фото ілюстративне. Джерело: Pixabay

Річна інфляція перевищила 15%: у НБУ розповіли, як змінилися ціни в Україні

В Україні базова інфляція у квітні 2025 року порівняно із попереднім місяцем прискорилася до 0,7%, за рік у цілому — до 15,1%. Така статистика призвела до того, що ціни на продукти та деякі послуги зросли.

Про це повідомила прес-служба Національного банку України, посилаючись на дані Державної служби статистики України.

Зростання споживчих цін було дещо нижчим за траєкторію прогнозу НБУ, опублікованого в Інфляційному звіті за квітень 2025 року. Пришвидшення інфляції минулого місяця значною мірою зумовлювалося:

  • залишковими ефектами гірших торішніх урожаїв;
  • подальшим підвищенням цін на алкогольні напої та тютюнові вироби. 

Проінфляційними чинниками залишалися:

  • високі витрати бізнесу на оплату праці в умовах нестачі кадрів;
  • жвавий споживчий попит.

"Натомість заходи НБУ з підтримання стійкої ситуації на валютному ринку та інтересу до гривневих заощаджень обмежували зростання цін. Додатковий вплив мало зниження світових цін на нафту, а також послаблення цінового тиску на внутрішньому гуртовому ринку електроенергії", — зауважили у прес-службі регулятора.

Ціни на сирі харчові продукти

Темпи зростання цін у квітні на сирі харчові продукти пришвидшилися до 22,2%. Така тенденція пов'язана із залишковими ефектами низьких торішніх врожаїв, так і впливом короткочасних квітневих приморозків. Швидше дорожчали борошно й крупи, фрукти та овочі (насамперед борщового набору) через низьку пропозицію якісної продукції. 

Ціни на оброблені продовольчі товари

Темпи зростання вартості оброблених продовольчих товарів у квітні не змінилися (17,3%). Подорожчання продовольчої сировини та подальше збільшення витрат підприємств на оплату праці призвели до стрімкішого зростання цін на хліб і хлібопродукти, а також м'ясопродукти. Водночас здорожчання олії незначно сповільнилося під впливом стабілізації цін на зовнішніх ринках, а зростання пропозиції сприяло повільнішому здорожчанню окремих молокопродуктів.

Вартість послуг

Інфляція послуг залишилася на досить високому рівні (14,6%). Передусім це пов'язано зі зростанням заробітних плат та стійким споживчим попитом. Порівняно з березнем швидше зростала вартість послуг ресторанів та готелів, транспортних та фінансових послуг. Натомість уповільнилося зростання цін на послуги з особистого догляду та страхові послуги.

Ціни на пальне

Темпи зростання цін на пальне у квітні сповільнилися до 3,7% з огляду на здешевлення нафти у світі. Водночас поступове зростання попиту та зміцнення курсу євро чинили підвищувальний тиск на ціни.

"Зростання споживчих цін у квітні тривало, однак спостерігалися й ознаки послаблення цінового тиску. Фактичні показники як загальної, так і базової інфляції у квітні були дещо нижчими, ніж передбачалося прогнозом НБУ", — зазначили у регуляторі.

Відповідно до прогнозу НБУ влітку інфляція має повернутися на траєкторію зниження та вже наприкінці року сповільнитися до однознакового рівня.

Нагадаємо, Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) погрішив прогноз зростання валового внутрішнього продукту України у 2025 році — із 3,5% до 3,3%.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама