Рашисти використовують українські стратегічні бомбардувальники, які Київ передав Москві в межах угоди між урядами двох країн 1999 року в обмін на погашення заборгованості за спожитий російський газ.
Про це повідомили "Схеми", проаналізувавши серійні номери літаків в угоді тих часів, яку розшукали в архіві, даних з міжнародних авіареєстрів і співставлення з номерами бомбардувальників, які використовує Росія.
Щонайменше шість переданих літаків Ту-160 перебувають у бойовому складі російської армії. Також журналісти встановили російських льотчиків, яких у Росії призначили керувати переданими українськими бомбардувальниками та яких нині українська розвідка називає причетними до масованих ракетних ударів по Україні.
Загалом "Схеми" ідентифікували десять українських стратегічних літаків, переданих Україною до Росії. Це Ту-160, яким у Росії присвоїли нові назви: "Микола Кузнецов" (раніше це був український літак з бортовим номером "10"), "Василь Сенько" ("11"), "Олександр Новиков" ("12"), "Володимир Судець" ("15"), "Олексій Плохов" ("16"), "Андрій Туполев" ("18"), "Ігор Сікорський" ("22"). Серед них щонайменше шість бортів — нині у бойовому складі армії Росії. Серед переданих владою України літаків "Схеми" також виявили три Ту-95МС: це "Красноярськ", "Севастополь", "Ізборськ" — такі нові назви українські бомбардувальники отримали в Росії.
"Схеми" розшукали в архіві угоду між Кабінетом міністрів України на чолі з Валерієм Пустовойтенком і урядом Росії за керівництва Володимира Путіна, підписану в Ялті 1999 року. Згідно з нею, Київ передав Москві вісім важких бомбардувальників Ту-160 і три Ту-95МС, а також 575 крилатих ракет Х-55. За це Росія компенсувала Україні борг за російський газ — на суму 275 мільйонів доларів. Це — визначена вартість переданого обладнання.
У розслідуванні журналісти розповіли, що передача літаків та ракет відбулась без погодження Верховної Ради.
Крім того, вартість озброєння була заниженою у десять разів — про це сказано у висновках тимчасової слідчої комісії Верховної Ради для проведення розслідування відомостей щодо фактів розкрадання в Збройних Силах України та підриву обороноздатності держави у період з 2004 по 2017 роки.
У коментарі "Схемам" другий президент України Леонід Кучма зазначив, що навіть якби стратегічні бомбардувальники залишилися на озброєнні України, це не значно б допомогло в захисті від Росії.
"Росія має засоби ППО, здатні протистояти ракетам класу Х-55, у той час, як величезні за розміром та відносно низькошвидкісні бомбардувальники ще у перші дні війни стали б легкою здобиччю російських засобів ураження як у повітрі, так і на аеродромах. Стратегічна зброя навряд чи могла допомогти вирішенню стратегічних завдань України, і вона точно не вписувалася в український масштаб. В нас не було полігонів для випробувань ракет. Ми не мали навіть достатньої для експлуатації цих засобів територіальної протяжності — адже стратегічне озброєння потребує стратегічного простору", — зазначив Кучма.
Нагадаємо, що президент Володимир Зеленський відреагував на масовану дронову атаку на Україну уночі 26 листопада. Він вважає, що такі обстріли можливі лише тому, що агресор обходить санкції через різні схеми. Для того, щоб зупинити ворога, "потрібно більше спільної роботи".
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими