В Україні зафіксували масове закриття фізичних осіб-підприємців у день підписання закону про підвищення податків. У перші дні кількість закриттів сягала понад тисячу щодня, а 29 листопада вирішили зав'язати з бізнесом аж 2 332 підприємці.
Про це повідомляє платформа "Опендатабот".
Джерело зазначає, що 22 521 ФОП припинив свою діяльність після підписання президентом закону про підвищення податків. У день підписання закону 2 332 підприємці вирішили закритись, а загалом, у середньому, після початку дії закону кількість закриттів сягала понад тисячу щодня. До порівняння, зазвичай на день закривається близько 700 підприємців.
"Загалом 254 288 ФОПів припинили свою діяльність від початку 2024 року. Найбільше закриттів відбулося в березні — 28 690, однак сплески активності спостерігалися також наприкінці звітних періодів. Це пояснюється бажанням підприємців уникнути зайвих податкових зобов’язань та спростити бухгалтерську звітність", — йдеться у зведенні "Опендатабот".
У платформі наголосили, що значну роль у сплеску закритті ФОПів восени відіграло ухвалення закону про підвищення податків.
"Деякі підприємці вважають нові податки несправедливими, водночас посадовці наголошують на низьких ставках порівняно з Євросоюзом", — додали аналітики з "Опендатабот".
За підрахунками економістів, унаслідок податкових змін додаткові фінансові надходження бюджету до кінця 2024 року складуть вісім мільярдів гривень, а 2025 року — 140 мільярдів гривень.
Підвищення податків передбачає такі зміни:
За несвоєчасну або неповну сплату військового збору ФОПами І, ІІ та IV групи (пізніше за 20 число місяця) накладається штраф у розмірі 50% від суми військового збору, тобто з 1 січня нового року ця сума — 400 гривень.
Підприємці на третій групі оподаткування мають сплатити єдиний податок протягом 10 днів після кінцевого терміну подання квартальної декларації. Якщо вони запізняться, то отримають штраф: до 30 днів запізнення — 5% від суми боргу. Якщо пройде більше ніж 30 днів, штраф збільшується до 10% від суми, яку не заплатили вчасно.
Проте штраф можна отримати, навіть якщо ви сплатили необхідну суму вчасно, але вам нарахували пеню, яку ви раніше не погасили. Оскільки внесені кошти покриють заборгованість, то на рахунку податкової буде менша сума, ніж необхідно.
Заступник голови парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк спрогнозував, що ймовірність подальшого підвищення податків вже 2025 року наразі мінімальна. Однак така можливість прописана у меморандумі про співпрацю України з Міжнародним валютним фондом на той випадок, якщо відбудеться суттєве розбалансування державного бюджету. Статися це може, зокрема, через різке підвищення військових витрат України.
Нагадаємо, що публікацію закону про підвищення податків перенесли. Його опублікували в суботу, 30 листопада, хоча попередньо планували це зробити в четвер, 28 листопада. Тож документ набув чинності, як і планувалося, 1 грудня.