Абсолютна більшість населення України, а саме 70%, не хотіли б виїжджати до іншої країни на постійне місце проживання у разі відкриття кордонів. Водночас таке бажання виявила п'ята частина респондентів.
Про це свідчать дані опитування фонду "Демократичні ініціативи" та Центру Разумкова.
Згідно з даними соціологів, виїхати за таких умов хотів би 21% респондентів. Не змогли визначитися з відповіддю 9% опитаних.
Серед респондентів частка чоловіків, які хотіли б виїхати до іншої країни на постійне місце проживання, якщо кордони будуть відкриті для всіх категорій населення, становить 25%, а жінок — 17%.
Про бажання виїхати за кордон для постійного проживання у разі відкриття кордонів найчастіше повідомляли респонденти віком від 18 до 29 років (33%). Чим старша вікова група, до якої належить особа, тим менша частка респондентів, які бажали б виїхати за кордон на постійне місце проживання. Серед опитаних віком від 30 до 39 виїхати за кордон бажало б 27%, серед респондентів 40-49 років – 23%, 50-59 років — 16%, а серед респондентів, яким за 60 років — всього 9%.
Як зазначають соціологи, 26,5% респондентів, які до повномасштабного вторгнення проживали у східних областях, погодилися, що хотіли б виїхати за кордон на постійне місце проживання, якби кордон був відкритий для всіх категорій населення. Серед респондентів, які до повномасштабного вторгнення проживали у західних областях, про бажання виїхати за кордон для постійного проживання заявило 23%. Серед тих, хто проживав у центральних регіонах, хотіли б виїхати за кордон 19%, а у південних областях — 12%.
Для тих респондентів, які хотіли б виїхати за кордон на постійне місце проживання у разі відкриття кордону для всіх категорій населення, основними мотиваціями для виїзду за кордон є відсутність можливостей для розвитку (30,5%), загроза життю внаслідок ведення бойових дій (29%), недостатня соціальна підтримка з боку держави (29%), бажання возз’єднатися з рідними (26%), бажання вивезти рідних, що залежать від респондента (23%), і неможливість знайти роботу відповідно до вимог респондента (21%).
Нагадаємо, за даними ООН, за 2024 рік з України виїхали 370 тисяч громадян. Станом на грудень 2024 року в Європі перебуває 6,2 мільйона українців, тоді як за її межами проживає понад 500 тисяч біженців.