У зв’язку із переходом Православної церкви України (ПЦУ) на новоюліанський календар більшість зимових свят українці відзначали в інші дати.
TrueUA розповідає, коли святкують Старий Новий рік у 2024 році та чи потрібно посівати у цей день.
Свято Старого Нового року не є церковним, тому дата залишається колишньою. Старий Новий 2024 рік святкуватимуть в ніч проти 14 січня. Раніше у цей день православні українці відзначали також свято Маланки та Василя Великого, але за, новоюліанським календарем, ці свята припали на 31 грудня та 1 січня відповідно.
Старий Новий рік — це рідкісний історичний феномен, додаткове свято, яке з'явилося внаслідок зміни літочислення. Воно вважається "молодим" святом, яке з'явилося трохи більше ніж 100 років тому — у 1918 році після переходу з юліанського календаря на григоріанський. Тоді через розбіжність календарів дата змістилася на 14 днів раніше. Відповідно його почали святкувати 1 січня. Проте українці за звичкою продовжували відзначати його також і 14 січня та назвали Старий Новий рік.
Фото: Pexels
На Старий Новий рік, як і раніше, можна зібратися з рідними та близькими за столом і опівночі побажати одне одному здоров'я, здійснення мрій та щастя. Проте щедрувати та посівати на Старий Новий рік вже не потрібно, адже за новим церковним календарем щедрували на Меланку, а посівали — на Василя.
Варто зазначити, що дотримання новоюліанського календаря не є обов'язковим для всіх, тобто примусово його ніхто не нав'язує, тому якщо хтось захоче відзначати ці свята за старим стилем, вони зможуть посівати на Старий Новий рік.
Оскільки Старий Новий рік не є ні церковним, ні державним святом, то відзначати його чи ні — кожен вирішує сам. Однак зібратися за святковим столом у сімейному колі ніколи не буде зайвим.
Нагадаємо, раніше ми писали про особливості високосного 2024 року та чи варто брати шлюб у цей період.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими