Місце вибуху в Косові. Джерело: соцмережі

Теракт у Косові: Приштина звинувачує Белград, у Сербії заперечують

У п’ятницю, 29 листопада, потужний вибух пошкодив канал у Косові, що живить дві електростанції, які виробляють переважну більшість електроенергії в країні. Прем'єр-міністр Косова назвав це "терористичною атакою" з боку сусідньої Сербії.

Про це повідомило "Радіо Свобода". Журналісти зазначили, що інцидент стався в п'ятницю поблизу міста Зубін-Поток на півночі країни, приблизно за 16 кілометрів від кордону зі Сербією, перекривши потік води, необхідної для систем охолодження електростанцій, і викликавши побоювання, що більша частина країни може залишитися без електроенергії на вихідних.

Прем'єр-міністр Альбін Курті негайно звинуватив Сербію, назвавши вибух "терористичним актом", здійсненим "професіоналами", які працюють у "бандах" під керівництвом північного сусіда та націлені на "критично важливу інфраструктуру".

Міністр закордонних справ Косова Доніка Гервала-Шварц заявила, що атака скопійована з методички російських атак на Україну.

"Нова атака скопійована з методички російських атак на ключові об'єкти інфраструктури в Україні. Ми просимо всіх міжнародних партнерів натиснути на президента Сербії Вучича, щоб він негайно припинив організацію та розпалювання конфлікту в регіоні", — написала вона в соцмережах.

Голова водопостачальної компанії Iber Lepenci Фарук Муйка повідомив, що вибуховий пристрій кинули в канал, і він пошкодив стіну. Цим нападом зробили спробу поставити під загрозу постачання води й електроенергії до Косова.

Альбін Курті розповів, що зустрінеться з командувачем миротворчої місії НАТО в Косово KFOR і що проведе позачергове засідання Ради безпеки Косова.

Своєю чергою, міністр закордонних справ Сербії Марко Джуріч засудив атаку на канал на півночі Косова та відкинув звинувачення Приштини на адресу Белграда.

"Сербія найрішучішим чином засуджує нещодавній напад на канал Iber Lepenci. Цей глибоко тривожний акт саботажу ставить під загрозу життя та засоби до існування незліченної кількості людей в регіоні", — написав він у соцмережах.

Він визнав, що канал є критично важливим водним шляхом, необхідним для виробництва електроенергії, сільського господарства, питної води та загального добробуту громад, які він обслуговує.

"Такі руйнівні дії є неприйнятними та загрожують крихкій стабільності, яку ми прагнемо підтримувати. Хоча етнонаціоналістичний режим Курті поспішив бездоказово звинуватити Белград, ми вважаємо, що такі передчасні звинувачення є навмисним маневром, що потенційно вказує на причетність режиму Альбіна Курті", — додав Марко Джуріч.

За словами міністра, безпідставні звинувачення підривають зусилля з конструктивного діалогу та слугують лише ескалації напруги.

"Сербія однозначно вимагає відповідальності для тих, хто вчинив цей безрозсудний напад", — заявив він.

Джуріч додав, що Сербія готова в разі необхідності надати фінансову та технічну допомогу в усуненні пошкоджень каналу.

"Ми закликаємо відповідні міжнародні органи провести ретельне, прозоре розслідування з метою виявлення та притягнення до відповідальності винних у цьому акті", — підсумував сербський міністр.

Нагадаємо, в березні цього року президент Сербії Александар Вучич пояснив, що мав на увазі, коли казав про "важкі часи" для країни. Зокрема, він розповів про декілька викликів, які очікують країну вже найближчим часом. За словами лідера Сербії, першим викликом є приймання Косова до Ради Європи.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Світ, 30.11.2024 12:56