Північноатлантичний альянс занепокоєний тим, що Росія розглядає можливість розміщення ядерної зброї в космосі. Це може порушити міжнародні угоди та спричинити фатальні наслідки для безпеки на Землі.
Про це заявив генеральний секретар НАТО Марк Рютте в інтерв'ю виданню Welt am Sonntag. Він назвав такий розвиток подій "тривожним".
НАТО побоюється, що Росія може також вести війни в космосі в майбутньому, використовуючи ядерну зброю проти супутників.
"Ми знаємо інформацію, що Росія вивчає можливість розміщення ядерної зброї в космосі", — зазначив генеральний секретар НАТО
За словами Рютте, можливості Москви в космосі застарілі та не на рівні із Заходом.
"Тому розробка ядерної зброї в космосі — це спосіб для Росії покращити свої можливості. Це викликає велике занепокоєння", — пояснив він.
Очільник Північноатлантичного альянсу також констатував, що це стало би порушенням Договору про космос 1967 року. Тоді угоду ініціювали США та СРСР. Відтоді вона стала частиною міжнародного права. Договір покликаний забезпечити мирне використання космічного простору. Водночас він забороняє розміщення зброї масового знищення в космосі. Його підписували для стримування перегонів озброєнь на Землі.
Рютте зауважив, що союзники з НАТО адаптуються до нових викликів у космосі. Вони обмінюються розвідувальними даними, створюють національні космічні командування та розробляють менші, маневровніші та краще захищені супутники. Космос дуже важливий для стримування й оборони НАТО.
"Останніми роками космос стає дедалі більш переповненим, небезпечним і непередбачуваним. Ми знаємо, що конкуренція в космосі жорстока та стає дедалі запеклішою. І не лише в комерційному плані. Це впливає на всю нашу безпеку", — сказав генсек НАТО.
Він також уперше оголосив про посилення супутникового спостереження за Арктикою.
"Ми бачимо, як Китай і Росія все частіше використовують нові морські шляхи та мілітаризують частини Арктики. Супутники можуть допомогти нам відстежувати пересування на суші та на морі, а також забезпечити нашим військам надійний і безпечний зв'язок", — підсумував Марк Рютте.
Нагадаємо, минулого року видання Science Focus інформувало, що ядерний вибух на орбіті Землі може бути не менш руйнівним, ніж наземний. Хоча вибух на Землі та в космосі суттєво відрізнятиметься.