У понеділок, 19 травня, Національна виборча комісія Польщі оголосила остаточні результати першого туру виборів президента. Мер Варшави Рафал Тшасковський набрав найбільшу кількість голосів.
Про це повідомив Polsat News, журналісти якого послалися на офіційні дані підрахунку голосів зі 100% виборчих дільниць.
Мер Варшави Рафал Тшасковський від партії влади набрав 31,36%, а директор Інституту національної пам’яті Польщі Кароль Навроцький, якого підтримує опозиційна партія "Право і справедливість", — 29,54%.
Обидва кандидати зійдуться у другому турі президентських виборів, який відбудеться 1 червня. Розрив між ними невеликий, тож політологи передбачають дуже запеклу боротьбу перед наступним виборчим раундом у Польщі.
Замикає трійку антиукраїнський кандидат Славомір Менцен, який набрав 14,81%. Четверте місце посів ще один одіозний кандидат, теж антиукраїнський Гжегож Браун з 1 242 892 голосами (6,34%), а п'ятим став спікер польського Сейму Шимон Головня — 978 893 голоси (4,99%).
Явка на недільних виборах склала 67,31%. Вона виявилася вищою, ніж у першому турі виборів 2020 року, коли голосували 64,51% польських мешканців.
Найвищу явку в недільному голосуванні зафіксували в Мазовецькому воєводстві — 73,40%; найменше людей проголосувало в Опольському воєводстві — 57,64%.
Мер Варшави, віце-голова "Громадянської платформи" Рафал Тшасковський 2009-2013 років був депутатом Європарламенту, а також обіймав посади міністра адміністрації та цифризації, секретаря Міністерства закордонних справ і депутата Сейму. Тшасковський вже балотувався в президенти Польщі — 2020 року програв у другому турі Анджею Дуді.
Він відомий своїми проєвропейськими поглядами та ліберальною позицією. Тшасковський виступає за зміцнення обороноспроможності Польщі та збереження якомога більшої допомоги Україні. Підтримує членство України в НАТО і ЄС.
Кароль Навроцький — історик, очільник Інституту національної пам'яті. Йде на вибори за підтримки партії "Право та справедливість". Консервативний політик, позиціює себе як захисник традиційних цінностей.
Навроцький підтримує мирне врегулювання війни в Україні, але вважає, що питання територіальних поступок має вирішувати європейська спільнота разом з Україною. Також він відомий своєю критикою "бандерівської ідеології" та закликами до України визнати відповідальність за Волинську трагедію.
Нагадаємо, в Головному управлінні розвідки повідомляли, що напередодні та під час президентських виборів у Польщі Росія активізувала чергову фазу інформаційної війни проти європейського суспільства. Головний інструмент Кремля — спецоперація під назвою Doppelganger ("Двійник").