У Верховній Раді зареєстрував проект закону про створення Космічних сил у складі Збройних сил України. Раніше в Міністерстві оборони створили окремий структурний підрозділ — управління космічної політики.
Про це повідомив народний депутат від "Слуги народу" Федір Веніславський у коментарі "Суспільному".
"Положення законопроекту підтримує міністр оборони, про що він заявив 16 квітня під час засідання комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Публічні консультації з іншими зацікавленими сторонами щодо положень законопроекту не проводилися", — сказав Веніславський.
У пояснювальній записці йдеться, що утворення в складі ЗСУ Космічних сил забезпечить набуття Україною "організаційно-правових, інституційних та військово-технічних спроможностей протистояти загрозі агресії Росії будь-якого іншого потенційного агресора, з космічного простору".
Доцільність ухвалення такого закону обумовлені такими обставинами:
- удар Росії по Україні космічним засобом нападу: зокрема, ракетою "Орєшнік" завдали удару через міжнародний космічний простір;
- відповідні види та роди військ уже функціонують у складі Збройних сил США, Великої Британії, Франції, Китаю, Індії, Ірану, Росії й інших, з ухваленням цього закону Україна отримає можливість також стати державою, яка матиме власні Космічні сили;
- створення Космічних сил технічно можливе з огляду на потужний науково-інженерний та виробничий потенціал України у цій сфері, створення власних супутників для потреб сектору безпеки та оборони, що дозволить Україні зокрема отримати власну систему раннього попередження про ракетні удари противника, засоби практичної протидії ракетно-космічним ударам противника, формування власної системи захищеного супутникового зв’язку для сектору безпеки й оборони та збільшення розвідувальних спроможностей через нарощення власного сузір’я розвідувальних супутників;
- Україна започаткувала важливі для економіки й оборони проекти в космічному секторі з низкою країн, у тому числі з Люксембургом, Польщею, Чехією, Швецією та бере активну участь у низці інших міжнародних космічних програм – зокрема, з 2020 року є дев’ятою країною-учасницею програми "Артеміда", яку очолює США, метою якої є повернення людини на Місяць;
- Україна має розвинену наземну інфраструктуру, яка забезпечує можливості для самостійного й автономного управління власними космічними апаратами.
Важливим кроком до утворення Космічних сил ЗСУ стало рішення Міноборони про утворення у його складі окремого структурного підрозділу — управління космічної політики.
Головними завданнями цього управління є:
- проведення аудиту стану космічної інфраструктури;
- розробка законодавчої та нормативної бази;
- запуск пілотних проектів;
- організація навчання фахівців;
- запуск національних супутників для оборонних цілей;
- інтеграція космічних систем в оборонні технології.
Нагадаємо, що вчора президент Володимир Зеленський оновив положення про здійснення контролю президента за діяльністю Збройних сил України. Йдеться й про інші військові формування.