У четвер, 12 грудня, президент Франції Еммануель Макрон відвідає Польщу, де обговорить план миротворчої місії Європи для збереження суверенітету України.
Про це повідомляє Rzeczpospolita.
У наші дні Еммануеля Макрона можуть змусити залишити Францію лише виняткові випадки. Країна переживає глибоку політичну кризу: у вівторок ще було неясно, хто може стати новим прем'єр-міністром і як до кінця року можна буде ухвалити бюджет на 2025 рік, оскільки жодна партія не має більшості в Національних зборах. Але є інший політичний календар, який не зазнає відстрочки. Дональд Трамп, який неодноразово заявляв, що встановить мир в Україні "протягом 24 годин", 20 січня вступить на посаду президента США.
У суботу, напередодні церемонії відкриття відновленого Нотр-Дама, Макрон менше ніж годину розмовляв з Трампом приватно в Єлисейському палаці, а потім ще на пів години до них приєднався Володимир Зеленський.
Завдяки своєму військовому потенціалу та географічному розташуванню участь Польщі у миротворчій місії має вирішальне значення.
"Наскільки я розумію, Еммануель Макрон сказав Дональду Трампу, що Європа не тільки не може бути залишена осторонь переговорів США з Росією, тому що у неї тут є свої серйозні інтереси безпеки, а й готова включитися в цей процес фінансово і вище, адже всі несуть ризик, пов'язаний із захистом українського суверенітету", — заявила Камілла Гранд, заступник генерального секретаря НАТО до 2022 року.
Суть французької пропозиції — миротворча місія, яка б гарантувала, що Кремль не порушить можливе припинення вогню та встановлену демаркаційну лінію в майбутньому. Уже в лютому Макрон уперше висунув ідею відправлення військ НАТО до України. Однак він не уточнив, за яких умов це станеться. Більш конкретно про цю ідею він говорив під час зустрічі з прем'єр-міністром Великої Британії Кейром Стармером 11 листопада у Парижі.
З аналогічною ціллю 27 листопада він закликав лідерів скандинавських та балтійських країн та Польщі, які зібралися у Гарпсунді. Елі Тененбаум, експерт паризького ІФРІ, який працює над проектом такої місії, пояснює, що вона може складатися з п'яти бригад (близько 40 тисяч солдатів). Польща могла б взяти на себе командування одним із них.
Нагадаємо, нещодавно Дональд Трамп заявив, що потрібно негайно припинити бойові дії. Україна та Росія, за його словами, вже найближчим часом мають сісти за стіл переговорів і розпочати домовлятися.
Зеленський у відповідь констатував, що війну не можна закінчити просто папірцем і декількома підписами. Припинений вогонь без гарантій може бути розпалений знову в будь-який момент, як Путін це вже робив. Щоби гарантувати, що втрат українців і українок більше не буде, треба гарантувати надійність миру та не заплющувати очі на окупацію.
Також повідомлялось, що зустріч у Парижі 7 грудня між президентами Сполучених Штатів Америки й України Дональдом Трампом і Володимиром Зеленським до останнього перебувала під питанням. Усе вирішила тверда позиція французького президента Еммануеля Макрона.