Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна готова до перемир'я з 7 травня, але не на три дні, як пропонує країна-агресорка, а на 30. Водночас гарант зауважив, що ініціатива кремлівського диктатора Володимира Путіна щодо перемир'я на три дні з 7 по 9 травня є театральною постановкою для створення атмосфери виходу РФ з ізоляції.
Таку заяву очільник держави зробив під час спілкування із журналістами, передає "Інтерфакс-Україна".
"Безумовне припинення вогню — модель, яку запропонували американці. Ми йдемо по ній. З цієї дати чи з іншої — бажано раніше. Так, спробуймо на 30 днів. Чому припинення вогню на 30 днів? Тому що неможливо за три, п’ять, сім днів ні про що домовитися", — сказав Зеленський.
Він наголосив, що за два-три дні жоден план наступних кроків щодо закінчення війни побудувати неможливо. І тому це "просто виглядає не дуже серйозно або дуже несерйозно".
"Гратися для того, щоб дати м'яку атмосферу виходу з ізоляції Путіну на 9 травня, і щоб усім було комфортно, безпечно — тим лідерам, або друзям, або партнерам Путіна, які приїдуть, по тих чи інших причинах на Кремлівську площу на 9 травня, — допомагати Путіну ніхто не буде. Ми просто або знаходимося в війні, або Путін показує, що він готовий до припинення вогню, до першої частини закінчення війни. Ми готові починати з 1-го, з 3-го, з 5-го. Якщо йому потрібна дата 7-ме — нам все одно. З 7-го — 30 днів", — додав президент.
Зеленський зазначив, що, якщо Москва дійсно готова до реального припинення вогню, то погодиться дотримуватися режиму тиші протягом 30 днів.
"Просто питання в тому, що вони вбивають вас до 7-го, потім 7-го роблять для себе комфортні два або три дні, а потім 11-го числа знову атакують нас ракетами. Я просто не бачу в цьому ніякої пропозиції", — вважає гарант.
Крім того, за словами очільника держави, у разі ухвалення рішення про припинення вогню на місяць треба швидко розв'язувати питання моніторингу.
"Але все ж таки, якщо є воля, то озвучується, що давайте місяць. Ми віримо тоді, що вони готові до наступних кроків. Наші всі сигнали американцям, британцям, французам ми передали. Американці з нами погоджуються. Принаймні офіційна позиція Білого дому — вона звучала, що вони розуміють, що це просто іграшки з його боку, несерйозна розмова", — сказав Зеленський.
Як відомо, російська сторона оголосила тимчасове "перемир'я" на період святкування Дня перемоги. Воно розпочнеться 8 травня та триватиме з опівночі 8 травня до 00:00 11 травня. У Кремлі запевняють, що на цей період мають зупинитися усі бойові дії.
Нагадаємо, раніше Володимир Зеленський наголошував під час традиційного вечірнього відеозвернення, що триденне перемирʼя у травні — це "чергова спроба маніпуляції від Володимира Путіна", який намагається забезпечити відсутність вогню на святкування 9 травня. Україна ж цінує життя людей, а не паради до якихось дат.
До того ж спецпредставник президента США з питань України Кіт Келлог вважає, що перемир’я у війні, яку розв’язала Росія, має тривати як мінімум 30 днів. Тому пропозиція кремлівського диктатора Володимира Путіна про припинення вогню лише задля святкування 9 травня — абсурдна.