Фото: Мінкульт

В Україні 19 лютого відзначають День державного герба: історія свята

У понеділок, 19 лютого, у нашій державі відзначають День Державного герба України — пам'ятна дата, що нагадує про встановлення державного символу. Цього дня 1992 року Верховна Рада затвердила тризуб як Малий герб України, визначивши його головним елементом Великого Державного герба.

Історія герба України

Згідно з історичними даними, тризуб у практично тій формі, що знайома нам, був одним з офіційних гербів Володимира Великого. До нього ж різні стилізовані зображення тризубців використовували практично всі представники династії Рюриковичів. Після нього, до речі, теж — але там пішли шляхом спрощення, довівши до стану дуже схематичного двозубця. Проте дуже довгий час саме тризуб був найвідомішим гербом у Київській Русі.

19 лютого 1992 року Верховна Рада України своєю Постановою затвердила золотий Тризуб на синьому щиті як Малий герб України. Постанова називалася "Про Державний герб України", мала номер 2137-XII й була підписана тогочасним спікером парламенту Іваном Плющем.

Малий Державний герб — один із символів України нарівні з Конституцією, Прапором та гімном. Його зображення розміщується на печатках органів державної влади та державного управління, грошових знаках, службових посвідченнях, бланках державних установ.

Вибравши Тризуб малим гербом після проголошення Незалежності, Україна продемонструвала спадкування традицій УНР. Саме Українська Народна Республіка 25 лютого 1918 року затвердила "знак Київської Держави часів Володимира Святого" державним гербом України, наголошуючи на спадковості від попередніх періодів історії нашої країни.

Під час повномасштабного вторгнення Росії український герб відіграє важливу роль, як символ стійкості, героїзму та прагнення до незалежності, які демонструє весь український народ. Росія, анексувавши Крим та розпочавши війну спершу на сході, а потім і на всій території України, намагалася знищити Тризуб як маркер української ідентичності. Для українців у всьому світі Тризуб символізує зв’язок із Батьківщиною.

Статус герба України

Пам'ятна дата станом на 2023 рік не має офіційного статусу. У грудні 2016 року було запропоновано відзначати День Державного герба України 25 лютого на згадку про затвердження Тризубу гербом УНР. Згодом, у 2017 році, "День Державного Герба України — 25 лютого" фігурував у проекті Закону України "Про державні та інші свята, пам'ятні дати та скорботні дні", розробленого Українським інститутом національної пам'яті, який так і не був ухвалений.

Проте, вже 2018 року з'явилася ініціатива відзначати День Державного герба України 19 лютого, в день, коли було ухвалено Постанову Верховної Ради "Про Державний герб України".

Нагадаємо, у понеділок, 19 лютого, в народі святкують Архипів день. У світі відзначають День захисту морських ссавців (або День китів). Привітання з іменинами сьогодні приймають Архип, Богдан, Дмитро, Євген, Макар, Максим, Микита, Теодор, Федір.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Суспільство, 19.02.2024 07:30