1 234 день війни
Особовий склад
1 031 620
Танки
11 013
Артилерія
30 163
Літаки
421
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 193
Крилаті ракети
3 459
Гелікоптери
340
БпЛА
45 003
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,5
41,3
46,45
46,5
В Україні можуть посилити захист прав військових із дітьми та вагітних: деталі законопроекту
Фото: TrueUA

В Україні можуть посилити захист прав військових із дітьми та вагітних: деталі законопроекту

Верховна Рада розглядає законопроект № 13436, головна мета якого, забезпечити справедливі й безпечні умови служби для вагітних військовослужбовиць і військових, які виховують малолітніх дітей.

Відповідна ініціатива оприлюднена на сайті парламенту. Згідно з пояснювальною запискою до проекту закону, протягом останніх років кількість жінок у Збройних силах України зросла до 68 тисяч осіб, з яких 48 тисяч є військовослужбовицями, а понад п'ять тисяч осіб перебуває на лінії зіткнення.

Зазначається, що тенденція до збільшення жінок у лавах ЗСУ зберігається. Натомість і досі чинне законодавство не містить чітких норм щодо проходження служби вагітними військовослужбовцями та батьками малолітніх дітей, особливо у питаннях залучення до бойових завдань, нарядів і відряджень.

"Наразі військові командири змушені ухвалювати рішення на власний розсуд, без опори на чіткі правові механізми. Це не лише створює ризики порушення прав військовослужбовців, а й збільшує адміністративне та юридичне навантаження на посадових осіб. Водночас жінки, які перебувають у стані вагітності або мають малолітніх дітей, залишаються вразливими до надмірного навантаження, залучення до завдань, що можуть нести ризик для життя та здоров’я, без належного правового захисту", — йдеться у документі.

Відтак, пропонується посилити соціальний захист жінок і сімей із дітьми, створити безпечні умови служби для вагітних і батьків, забезпечити баланс між виконанням військового обов’язку й реалізацією соціальних прав.

Основні положення ініціативи

Для вагітних військовослужбовиць:

  • встановлюється п’ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями;
  • залучення до служби у нарядах, бойових чергуваннях, відрядженнях чи бойових завданнях відбувається лише за їх згодою і з урахуванням рекомендацій медичної служби;
  • якщо виконання обов’язків є небезпечним або не дозволяє дотримуватися цих умов, командир зобов’язаний перевести військовослужбовицю до іншого підрозділу, де можуть бути забезпечені відповідні умови служби.

Військовослужбовці з дітьми

Бійці, які мають дітей до 3 років, а також військові (чоловіки чи жінки), які самостійно виховують дітей або якщо другий з батьків помер, позбавлений батьківських прав, зник безвісти чи відбуває покарання, можуть бути залучені до нарядів, бойових завдань чи відряджень лише за власною згодою. Таке ж правило діє для одного з батьків, якщо обидва проходять службу і мають дітей до 14 років, якщо інший з батьків уже залучений до чергування чи відрядження.

Переміщення по службі

Призначення на посади чи переміщення до іншої місцевості, відмінної від місця проживання дитини, можливе лише за згодою військовослужбовця із дітьми відповідних категорій.

Нагадаємо, в Україні учасники бойових дій мають право на низку пільг, пов'язаних з медичним обслуговуванням, фінансовою допомогою, житлом тощо.  Зокрема, пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, надаються учасникам бойових дій та членам їх сімей, що проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього. 

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама