У Верховній Раді зареєстровано законопроект про Кіберсили Збройних сил України. До них зможуть залучати кіберрезервістів без статусу військовослужбовців. Документ підготувала група народних депутатів.
Про це свідчить карта законопроекту №12349 на сайті українського парламенту. Серед тих, хто запропонував документ до розгляду, — голова Комітету з питань національної безпеки Олександр Завітневич, а також Олександр Федієнко, Мар’яна Безугла, Юрій Здебський, Микита Потураєв та інші.
Кіберсили ЗСУ пропонується створити як орган військового управління, який буде мати можливість залучати до свого складу цивільну складову (кіберрезервістів) на період проведення відповідних заходів з кіберстримування.
Кіберрезервісти — це підготовлений людський ресурс, що утворений з громадян України, які мають необхідні знання, фахову підготовку та навички для планування і виконання окремих завдань кібероборони, готовий для оперативного залучення до складу Кіберсил ЗСУ.
Автори документа зазначили, що, на відміну від призовників, військовозобов’язаних та резервістів, статус кіберрезервіста не передбачає обов’язкового набуття ним статусу військовослужбовця для залучення до лав Кіберсил Збройних сил України, може мати періодичний і тимчасовий характер, ґрунтується на певних особистих навичках особи в певній галузі та її мотивації. Кіберсили ЗСУ будуть організовувати періодичне навчання та злагодженість кіберрезервістів для формування сталого кадрового інтелектуального потенціалу вмотивованих громадян України.
Кіберсили будуть діяти під безпосереднім військовим керівництвом головнокомандувача ЗСУ, а на політичному рівні у сферах національної безпеки й оборони держави, — під загальним керівництвом президента України. Основними завданнями новостворюваних Кіберсил ЗСУ є нарощування й ефективне застосування спроможностей кіберстримування, здобуття Збройними силами України військової переваги над противником та послаблення його спроможностей шляхом проведення операцій в електромагнітному спектрі та кіберпросторі.
Посадові оклади військовослужбовців і службовців структури Кіберсил, діяльність яких безпосередньо пов’язана із плануванням, координацією, реалізацією завдань кібероборони України, встановлюється з коефіцієнтом 1,8 від розмірів посадових окладів, встановлених Кабміном для відповідних посад військовослужбовців та службовців ЗСУ.
Кожному військовослужбовцю та службовцю структури Кіберсил ЗСУ, які брали участь у плануванні та проведенні успішної кібероперації (кіберкампаній, кібердій), виплачується одноразова додаткова винагорода у таких пропорційних розмірах відповідно до розміру прожиткового мінімуму на відповідний рік:
Разом із тим, пропонується, аби статті щодо підвищених посадових окладів і додаткової винагороди набули чинності з 1 січня 2026 року.
Депутати зазначають, що реалізацію закону можна здійснити в межах коштів державного бюджету України, передбачених Міністерству оборони України на відповідний рік, зокрема, в межах бюджетної програми на 2025 рік у межах запланованих видатків у розмірі 14 мільйонів гривень для виконання окремих заходів радіоелектронної та кіберборотьби в ЗСУ.
Нагадаємо, що в серпні Україна та Латвія підписали меморандум про взаєморозуміння щодо кібербезпеки. Цей документ створить юридичні рамки для співпраці та забезпечить використання технічних і людських ресурсів у цій сфері.