Воскресіння Христове — одне із найважливіших свят у християн. 2025 року католики та православні відзначатимуть Великдень в один і той же день — 20 квітня. Востаннє такий унікальний збіг був 2017 року.
TrueUA розповідає детальніше про цей день, традиції та заборони, яких варто дотримуватися християнам.
Великдень — дуже давнє свято. Українці відзначали його ще задовго до виникнення християнства на землі Русі. Раніше його називали "Великий день". Наші предки пов'язували цей день з початком весняних польових робіт. Було заведено пекти великодні "бабки" та прикрашати різноманітними способами яйця.
Ісус Христос, за біблійним сюжетом, воскрес рано-вранці. Його воскресіння супроводжувалося великим землетрусом — янгол небесний відвалив камінь від дверей гробу Господнього. На світанку жінки-мироносиці Марія Магдалина, Діва Марія, мати Якова та Соломія прийшли до гробу з пахучими оліями, аби за звичаєм намастити ними тіло Ісуса, але побачили відвалений камінь і порожню труну. Тоді схвильованим жінкам з'явився янгол і сповістив про Воскресіння Господнє.
Традиції Великодня добре відомі кожному християнину. У цей світлий день відвідують богослужіння у храмах. Також освячують великодні кошики, як і у Велику суботу. У деяких сім'ях на Великдень обмінюються подарунками.
Після служби всі повертаються у свої домівки та усією сім'єю сідають за святковий стіл, де вживають освячену їжу.
Нагадаємо, 3 березня у православних вірян розпочався Великий піст, який передує Великодню. Він є найдовшим та найсуворішим.