Фото: Pixabay

Відсьогодні діє закон про "клуб білого бізнесу": що чекає на платників податків

З 1 серпня в Україні почав діяти закон №3813 "Про особливості податкового адміністрування під час війни для платників з високим рівнем добровільного дотримання норм ПКУ", або так званий закон про "клуб білого бізнесу". Президент Володимир Зеленський підписав його ще 24 липня. Очікується, що завдяки документу сумлінні платники податків отримають низку переваг та стимулів.

Про це йдеться у щомісячному огляді TrueUA "Виплати до Дня Незалежності, більше жіночих купе та зміни для платників податків: чого чекати українцям у серпні".

Що передувало ухваленню законопроекта

У першому кварталі 2024 року Рада бізнес-омбудсмена отримала 345 звернень від представників бізнесу, з яких установа закрила 162 справи. Це на вісім звернень більше порівняно з четвертим кварталом 2023 року. Левова частка звернень стосувалася податкових питань.

За звітний період на адресу податкової надійшло 207 скарг. Їхня кількість майже не змінилася порівняно з попереднім кварталом (206 скарг).

Рада з’ясувала, що 99+% податкових надходжень забезпечуються саме за рахунок добровільної сплати податків, а частка надходжень від донарахувань, визначених у результаті перевірок, за останні шість років не досягала й 1%. 

Податкові перевірки ділова спільнота сприймає як фіскально-каральний інструмент держави, зазначали в Раді бізнес-омбудсмена. Про це свідчить і низький рівень довіри як до центрального апарату ДПС — 19%, так і до регіональних податкових органів — 13%.

18 червня Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому законопроект №11084.

Закон про "клуб білого бізнесу" передбачає:

  1. Запровадження переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, які користуватимуться низкою переваг у податковому адмініструванні під час воєнного стану.
  2. До переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства відноситимуться юридичні особи та фізичні особи-підприємці, резиденти "Дія.Сіty", які відповідатимуть низці вимог та критеріїв з урахуванням системи оподаткування (зокрема, вимоги до рівня сплати податків, вимоги до рівня нарахування заробітної плати тощо).

Платники податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства, які будуть у переліку, отримуватимуть наступні переваги:

  • мораторій на документальні перевірки, крім деяких видів;
  • скорочення строків камеральної та документальної перевірок у цілях бюджетного відшкодування;
  • скорочення строків надання індивідуальних податкових консультацій;
  • за платником податків закріплюється комплаєнс-менеджер, з яким платник зможе взаємодіяти зокрема із використанням засобів дистанційного зв’язку, у тому числі у режимі відеоконференції.

Нагадаємо, раніше прем'єр-міністр Денис Шмигаль запевнив, що податки для бізнесу в Україні у 2024 році не зростуть. Кабінет міністрів, за його словами, продовжує програми підтримки підприємців і запускатиме нові.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Економіка, 01.08.2024 14:03