Британські науковці виявили низку небезпечних і довгострокових ускладнень, що виникають у людей, які перехворіли на COVID-19. У таких осіб спостерігається погіршення когнітивних функцій.
Як повідомляє University of Oxford, дослідження, яке провели дослідники з Оксфордського університету та Університету Лестера, засвідчило, що багато людей, які перехворіли на цю недугу, продовжують зазнавати когнітивних і психіатричних проблем навіть через два-три роки після первинного інфікування.
Вчені наголошують, що нові й небезпечні наслідки зараження COVID-19 поповнили вже наявний і наростальний список слідів, які він залишає в людському організмі. Так, дослідження виявило стійкий та суттєвий характер відповідних симптомів у людей, а також виникнення нових проблем через значний час після першої появи вірусу. У цьому дослідженні взяли участь 475 людей, які пройшли серію когнітивних тестів на комп'ютері та повідомляли про симптоми депресії, тривоги, втоми, а також суб'єктивні проблеми з пам'яттю.
У ході дослідження науковці запитували людей про зміни в їхній професійній діяльності та причини цих подій. Результати показали, що через два-три роки після інфікування на COVID-19 учасники значно гірше справлялися з когнітивними тестами. Їхні результати в середньому погіршилися на 10 балів IQ. Також 20% людей відзначили важкі симптоми депресії, а 12% повідомляли про тривожність. Чверть учасників дослідження скаржилися на втому, а ще скільки ж на проблеми з пам'яттю. Водночас ці симптоми з часом лише поглиблювалися.
Також вчені з'ясували, що симптоми були присутні через шість місяців після зараження, але деякі з них часто з'являлися через роки, особливо у тих, хто вже переживав подібні наслідки. Це вказує на, що ранні симптоми можуть свідчити про подальші та серйозніші проблеми, що, за словами вчених, наголошує на важливості своєчасного лікування.
Більш ніж 25% учасників повідомили про зміну професії, яке було пов'язане з поганим самопочуттям. Водночас когнітивні порушення були більш впливовим фактором, ніж депресія або тривога. Провідний автор дослідження доктор Максим Такет наголосив на особливій важливості вивчення довгострокових мозкових симптомів, які відчувають люди після інфікування на коронавірус.
"Ці результати допомагають нам зрозуміти, яких труднощів зазнають люди через роки після госпіталізації, хто схильний до найбільшого ризику, і як ці наслідки впливають на працездатність людини. Це важливо як для політиків, так і для клініцистів, а також для вибору профілактичних заходів лікування", — зазначив Максим Такет.
Науковці акцентують на потребі проведення додаткових досліджень та запровадженні ефективних заходів для ліквідації цих довгострокових когнітивних і психіатричних наслідків. Автори дослідження також додали, що вибірка людей, які взяли участь у їх науковій роботі, складалася із госпіталізованих під час першої хвилі пандемії COVID-19, які не були щеплені на момент зараження. Так, отримані результати не можуть бути узагальнені на тих людей, які не потребували госпіталізації або були вакцинованими на момент інфікування.
Втім, когнітивні порушення, які виникали у людей після важких захворювань, включно з вірусними інфекціями, не є безпрецедентним випадком. За словами вчених, важкі захворювання можуть мати такі наслідки, як довгострокові когнітивні порушення, які пов'язані з різними чинниками. Йдеться про запалення та тривале перебування хворого в лікарні. Вивчення людством цих механізмів надзвичайно важливе для розробки ефективних заходів, які сприятимуть одужанню людей, які перехворіли на вірус.
Нагадаємо, науковці з університету Джорджа Вашингтона виявили, що темний шоколад і подібні какао-продукти забруднені свинцем і кадмієм — двома нейротоксичними металами. Ці речовини можуть викликати рак, хронічні захворювання та проблемами розвитку, особливо у дітей.
Важливо! Відповідний матеріал має винятково загальноінформаційний характер, а тому не може бути основою для встановлення діагнозу чи медичних висновків. Інформація у публікаціях на сайті заснована на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Для встановлення діагнозу або отримання медичної консультації, обов’язково зверніться до лікаря.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими