Від початку повномасштабного вторгнення війська країни-агресорки Росії вчинили на території України низку воєнних злочинів, серед яких — викрадення та катування цивільних, представників місцевої влади, держслужбовців, журналістів та інших людей, яких окупанти сприймають як загрозу своїм військовим цілям в Україні.
Про це йдеться у новій доповіді Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень України. Як зауважується у документі, російська влада часто переміщувала викрадених до місць позбавлення волі на тимчасово окупованих українських територіях або депортувала їх до РФ.
"Там вони знову ставали жертвами додаткових серйозних порушень та злочинів, зокрема катувань та сексуального насильства. Багато постраждалих зникли безвісти на місяці або роки. Деякі з них загинули. Доля та місцеперебування полонених залишаються невідомими, залишаючи їхні сім'ї в болісному невіданні", — зазначили у Комісії.
Фахівці наголосили, що такі зникнення людей здійснювалися відповідно до скоординованої державної політики РФ. Це є злочином проти людяності. До того ж Комісія дійшла висновку, що російська влада "вчинила злочини проти людяності у вигляді катувань".
"Раніше Комісія описувала систематичне застосування сексуального насильства як форму катувань російською владою в місцях позбавлення волі, переважно проти чоловіків. Стосовно полонених жінок Комісія наразі задокументувала нові випадки зґвалтувань та сексуального насильства, що кваліфікуються як катування. Російська влада застосовувала сексуальне насильство та зґвалтування стосовно полонених жінок, а також утримувала їх у нелюдських умовах, що відображає гендерний характер та наслідки такого поводження з полоненими жінками", — повідомили у Комісії.
До того в ООН визнали, що останнім часом збільшилася кількість випадків пов'язаних із вбивствами або пораненням українських солдатів, які були захоплені в полон або намагалися здатися.
"Ці дії кваліфікуються як воєнні злочини. Слідчим вдалося опитати бійців, які дезертирували з російських збройних сил. Деякі з них розповіли Комісії, що отримали наказ не брати полонених, а вбивати їх. Це вказує на скоординовану політику", — заявили у Комісії.
Нагадаємо, 13 березня російські окупанти, ймовірно, здійснили черговий воєнний злочин, розстрілявши п'ятьох беззбройних українських військовослужбовців.