Момент зустрічі поблизу Вашингтона. Джерело: соцмережі

ЗМІ дізналися, як і скільки часу тривали перемовини про великий обмін ув’язненими між Заходом і Росією

Великий обмін ув’язненими, який відбувся в четвер, 1 серпня, став наслідком тривалих переговорів між Заходом і Росією. Усе розпочалося понад два роки тому, ще до затримання журналіста Евана Гершковича.

Таку інформацію оприлюднила агенція Reuters, посилаючись на власні джерела. За словами американських посадовців, які спілкувалися з журналістами на правах анонімності, росіяни були готові до переговорів протягом декількох місяців після затримання американської баскетболістки Бріттні Грінер у Росії в лютому 2022 року.

Вони неодноразово зверталися до Вашингтона з пропозицією обміняти Грінер і колишнього морського піхотинця США Пола Вілана, засудженого в Росії за шпигунство, в межах угоди щодо звільнення російського кілера Вадима Красікова. Однак американці не вважали цю пропозицію серйозною, оскільки Красіков відбував довічне ув'язнення в Німеччині.

На початку року радник Байдена з національної безпеки Джейк Салліван зустрівся зі своїм німецьким колегою Єнсом Плетнером, щоби спробувати з'ясувати, як укласти угоду для звільнення Вілана. Грінер обміняли в грудні 2022 року на торговця зброєю Віктора Бута.

Державний секретар Ентоні Блінкен також розмовляв про це з міністеркою закордонних справ Німеччини Аннеленою Бербок в кулуарах зустрічі в Японії 17 квітня 2023 року. Вони запропонували новий поворот — якщо німці звільнять Красікова, то отримають натомість російського опозиціонера Олексія Навального.

У березні 2023 року у Росії затримали ще одного громадянина США — репортера Евана Гершковича. У жовтні 2023 року Алсу Курмашову, російсько-американську журналістку "Радіо Свобода", затримали та врешті-решт заарештували. Після цього, за словами американського посадовця, Вашингтон зробив Москві ще одну пропозицію щодо обміну, яка не включала Красікова. Її відхилили.

Президент США Джо Байден зателефонував канцлеру Німеччини Олафу Шольцу 16 січня цього року, запросивши його на зустріч у Білому домі, де питання ув'язнених мало стати головним на порядку денному. США та Німеччина досягнули попередньої домовленості про угоду, що включала Красікова. Однак 16 лютого 2024 року Навальний помер у колонії. Так США втратили ту частину угоди, яка приваблювала німців. Навальний помер, коли проходила Мюнхенська конференція з безпеки, щорічна зустріч американських і європейських союзників. Там віце-президентка Камала Гарріс зустрілася в кулуарах з прем'єр-міністром Словенії Робертом Голобом, щоби переконатися, що словенці виконають свою частину угоди про обмін полоненими. Словенія утримувала двох росіян, засуджених за шпигунтсво, і США переконували звільнити їх.

Наприкінці квітня Байден надіслав Шольцу листа, в якому описав складну потенційну угоду. У червні Шольц, схоже, був готовий схвалити німецьку частину угоди — Красікова звільнять, що дасть старт багатоетапному обміну ув'язненими.

Вашингтон передав свою нову пропозицію Москві, а потім став чекати, після чого з Росії розпочали надходити обнадійливі сигнали: розпочалися, а потім прискорили судові процеси над Гершковичем і Курмашовою. Два тижні тому адміністрація Байдена отримала офіційне повідомлення про те, що Росія готова прийняти угоду.

Підготовка до обміну відбувалася навіть тоді, коли політичне майбутнє президента Байдена розвалювалося на очах. Він зателефонував словенському прем'єр-міністру, щоби домовитися про фінальну частину угоди за декілька годин до того, як 22 липня оприлюднив лист, в якому заявив, що не балотуватиметься на другий термін.

А цього тижня радник Байдена Джейк Салліван зателефонував сім'ям затриманих американців з повідомленням: "Настав час прийти до Білого дому та зустрітися з президентом. У нього є новини".

Що відомо про обмін ув'язненими 1 серпня

Загалом у четвер, 1 серпня, обміняли 26 осіб, які перебували у в'язницях семи різних країн: США, Німеччини, Польщі, Словенії, Норвегії, Росії та Білорусі. У рамках операції 10 заручників, у тому числі двоє дітей, були передані до Росії, 13 — до Німеччини та троє заручників до США.

Серед людей, яких обміняли:

  • кореспондент Wall Street Journal Еван Гершковіч;
  • морський піхотинець США Пол Уілан;
  • громадянин Німеччини — найманець Ріко Крігер;
  • російський дисидент Ілля Яшин;
  • офіцер ФСБ Вадим Красиков.

Цією операцією обміну між сімома різними країнами в Анкарі керував Массачусетський технологічний інститут (MİT) з самого початку переговорного процесу до останнього моменту, коли обміни були здійснені.

Через велику кількість заручників, які підлягали обміну, всі люди були виведені з літаків під наглядом співробітників MİT і переведені в безпечні зони. В аеропорту представники всіх сторін підписали договір про обмін та задокументували стан здоров'я кожного учасника. 

Нагадаємо, під час брифінгу 1 серпня радник з національної безпеки президента США Джейк Салліван заявив, що між Заходом і Російською Федерацією була домовленість про обмін ув'язнених, частиною яких мав стати російський опозиціонер Олексій Навальний. Політик помер у в'язниці.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Світ, 02.08.2024 09:35