У січні Національний банк підвищив облікову ставку до 14,5% річних. Це рішення було необхідне, щоб зберегти стійкість валютного ринку та розвернути інфляцію до зниження та поступово її привести до цілі у п'ять відсотків.
Про це повідомили у прес-службі регулятора.
Підвищення облікової ставки спонукатиме банки збільшити ставки за гривневими депозитами для населення, що забезпечить кращий захист гривневих заощаджень від інфляції.
"Це також допоможе зберегти контроль за інфляційними очікуваннями та частково переорієнтує витрати населення зі споживання та купівлі валюти на заощадження в гривні. Таким чином, знизиться тиск на валютний ринок і ціни", — пояснили в НБУ.
У регуляторі наголосили, що низка приватних банків уже підвищили ставки за депозитами. Водночас у Нацбанку додали, що облікова ставка не впливає на ставки за депозитами миттєво, адже банкам потрібен певний час, щоб оновити процентну політику.
У Нацбанку пояснили, що облікова ставка не може збільшити врожайність чи змінити погодні умови. Натомість вона прямо впливає на очікування та певним чином на рішення про заощадження та споживання.
"Наприклад, якщо відбувається інфляційний сплеск, а центробанк на нього не реагує, то формуються очікування, що ціни та далі зростатимуть швидше. Ці очікування закладаються в рівні зарплат, обсяги споживання, прагнення купити іноземну валюту та в ціни. Зрештою інфляція починає сама себе підживлювати через вищі виробничі витрати бізнесу та тиск на обмінний курс. А це створює ризик тривалого збереження високої інфляції", — зазначили у регуляторі.
Вища ставка означає більші витрати НБУ за депозитними сертифікатами, адже ставки за цим традиційним монетарним інструментом до неї прив’язані. Водночас причиною зростання таких витрат є не бажання регулятора витрачати більше, а необхідність зберегти контроль за очікуваннями та стримати інфляцію.
"Для державного бюджету показник інфляції теж важливий. Якщо інфляція закріпиться на високому рівні, це зменшить попит на гривневі ОВДП. Уряд не зможе залучати достатньо ресурсів на внутрішньому борговому ринку для покриття оборонних видатків, на якому від початку великої війни він акумулював 1,5 трильйона гривень", — пояснили в НБУ.
Також у регуляторі наголосили, що, якщо українці не вкладатимуть кошти в гривневі депозити та ОВДП, то вони опиняться на валютному ринку, куди ж підуть гривневі кошти з поточних рахунків. Це виснажуватиме міжнародні резерви, завдяки яким НБУ не лише втримує стійкість валютного ринку, а й покриває різницю між експортом та імпортом, у тому числі для оборонних потреб.
Нагадаємо, за даними НБУ, в Україні пік інфляції очікується у другому кварталі 2025 року. Після чого вона почне сповільнюватися та становитиме 8,4%.