Голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков заявив, що одними з головних корупційних чинників у роботі військово-лікарських комісій є невизначеність строку видачі висновку ВЛК та паперовий документообіг.
В ефірі телемарафону посадовець пояснив, що нещодавно кількість ВЛК була збільшена майже вдвічі, і через недосконале регулювання корупція в їхній роботі може збільшитись удвічі.
"Які найбільш корумповані фактори? По-перше, не визначено чіткого строку, протягом якого має бути сформований відповідний висновок ВЛК. По-друге, не визначено чітко критерії, за якими хвороба буде пов’язана з участю у діях із захисту Батьківщини. По-третє, окремі хвороби, які встановлювали в наших перевірках, взагалі є дивною підставою для видачі відповідних висновків", — зазначив Новіков.
За його словами, четвертий, найголовніший чинник — це те, що весь документообіг паперовий. Відтак, це означає, що будь-які документи на будь-якій стадії можна замінити чи підробити.
"Це створює величезний простір для корупції", — констатував очільник НАЗК.
Він зазначив, що всі корупційні ризики будуть деталізовані. До того ж агентство розробило рекомендації щодо усунення або ж мінімізації даних корупційних ризиків.
"НАЗК підготовлено конкретні рекомендації для усунення корупційних ризиків, які забезпечать ситуацію, за якої отримати корупційним шляхом або отримати підробний висновок ВЛК буде неможливо. Це цифровізація, це чітке визначення критеріїв, які хвороби можуть бути підставою для видачі висновку ВЛК. По-третє, це чітке визначення, які саме лікувальні заклади можуть створювати ВЛК, бо на сьогодні це питання також не врегульоване", — зазначив керівник відомства.
Нагадаємо, НАЗК перевірятиме за допомогою штучного інтелекту декларації держслужбовців. Відбір декларацій буде здійснюватись за результатами оцінки ризиків декларації, тобто залежно від показника рейтингу ризику. Це стало можливим оскільки в Закон України "Про запобігання корупції" внесено зміни та виключено обов’язок перевіряти щорічно всі декларації топ-чиновників, що дало можливість фактично змінити підхід до відбору декларацій на перевірку за ризик-орієнтованим принципом.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими