1 068 день війни
Особовий склад
830 190
Танки
9 868
Артилерія
22 323
Літаки
369
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 050
Крилаті ракети
3 053
Гелікоптери
331
БПЛА
23 253
Курс НБУ
Міжбанк
$
42,03
41,9
43,87
43,6
Якою буде інфляція у найближчі два роки: оновлений прогноз від НБУ
Андрій Пишний. Фото: НБУ

Якою буде інфляція у найближчі два роки: оновлений прогноз від НБУ

Минулого року інфляція в Україні зросла до 12%. Проте найближчим часом очікується її розворот у бік зниження.

Про це повідомив голова Національного банку України Андрій Пишний під час прес-брифінгу щодо рішень з монетарної політики.

Якою була інфляція у 2024 році

У грудні 2024 року інфляція пришвидшилася до 12% у річному вимірі. Цей показник перевищив попередній прогноз НБУ. За оцінками регулятора, прискорення інфляції триває й у січні.

"Високі темпи зростання споживчих цін значною мірою визначалися тимчасовими чинниками. Водночас посилювався й фундаментальний ціновий тиск. Про це свідчить подальше пришвидшення базової інфляції (до 10,7% у грудні), зокрема через стрімке зростання цін на послуги", — пояснив Пишний.

Така цінова динаміка зумовлювалася збільшенням витрат бізнесу на сировину, матеріали й електроенергію, а також підвищенням зарплат на тлі збереження дефіциту кадрів. Водночас в останні місяці зростання цін певною мірою стримувалося зміцненням курсу гривні до євро, що має вагоме значення для українського імпорту.

Голова НБУ наголосив, що перехід інфляції на двознаковий рівень негативно позначається на інфляційних очікуваннях населення та бізнесу. Однак очікування фінансових аналітиків та банків залишаються відносно стійкими.

Чого очікувати від інфляції у 2025-2026 роках

Пишний спрогнозував, що у перші місяці 2025 року інфляція, вірогідно, продовжить зростати. Це пов'язано з подальшим впливом як тимчасових чинників, зокрема ефектів нижчих торішніх врожаїв, так і фундаментальних, зокрема тиску з боку виробничих витрат бізнесу. 

Інфляція сягне свого піка в другому кварталі 2025 року, але із приблизно з червня почне знижуватися. Очікується, що наприкінці 2025 року інфляція сповільниться до 8,4%, а у 2026 році — до цілі 5%. Цьому сприятимуть такі фактори:

  • заходи процентної та валютно-курсової політики НБУ;
  • вищі врожаї;
  • поліпшення ситуації в енергетиці;
  • зниження фіскального дефіциту;
  • помірний зовнішній ціновий тиск.

Нагадаємо, 23 січня правління Національного банку ухвалило рішення підняти облікову ставку з 13,5% до рівня 14,5% річних. Це допоможе забезпечити стійкість валютного ринку та вплинути на інфляцію.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама