В останній рік президентства у США Джо Байдена рішення щодо ключових постачань та зброї в Україні були призупинені не лише місяцями затримок у Конгресі, але й внутрішніми дебатами про ризики ескалації з Росією, а також побоюваннями щодо того, чи достатній запас США,
Про це виявило розслідування Reuters. Посилювала плутанину хаотична система відстеження зброї, в якій навіть визначення "доставлено" відрізнялося між військовими відомствами США.
Затримки були найбільшими протягом місяців, які були потрібні Конгресу для прийняття 60 мільярдів доларів додаткової допомоги для України, яка стримується протидією Дональда Трампа та конгресменів-республіканців на тлі успішних президентських перегонів республіканця. Але затримка продовжувалася і після того, як гроші були схвалені, згідно з аналізом Reuters офіційних оголошень, даних про витрати США та інтерв'ю з більш ніж 40 українськими та американськими чиновниками, помічниками конгресменів та законодавцями. Більшість говорили на умовах анонімності, щоб обговорити делікатні питання національної безпеки.
Включно з розкішним пакетом допомоги у квітні 2024 року, адміністрація Байдена санкціонувала щомісячне середнє значення близько $558 млн до вересня. Середня вартість постачання різко зросла після перемоги Трампа на президентських виборах до рівнів, що не спостерігалися з середини 2023 року, показав аналіз Reuters.
Однак, згідно з аналізом, попри те, що команда Байдена розцінила пізніші заяви як сплеск допомоги з жовтня по день інавгурації, щомісячна допомога від США досягла лише середнього щомісячного обсягу 1,1 мільярда доларів, встановленого протягом перших двох років війни. За словами двох помічників конгресменів, американського чиновника та законодавця, ознайомлених із даними, до листопада було поставлено лише близько половини загальної суми, обіцяної США у 2024 році з американських запасів, а на початок грудня надійшло лише близько 30% обіцяних броньованих машин.
За останні 12 місяців терміну Байдена Україна втратила майже всі землі, які вона повернула собі під час свого переважно безрезультатного контрнаступу 2023 року. За даними, зібраними Інститутом з вивчення війни, до кінця 2024 року російські війська захоплювали в середньому близько 20 квадратних кілометрів на день.
Деякі аналітики заявили, що немає чіткого зв'язку між затримками в допомозі США і територіальними втратами України: нездатність Києва розв'язати інші проблеми — проблеми з живою силою, моральним духом і тим, як Україна використовує зброю, — мали більше значення. Українські чиновники вже приватно повідомили американцям, що не очікують великих наступів у 2024 році, сказав високопоставлений американський чиновник.
Як відомо, 21 січня президент США Дональд Трамп оголосив про призупинення всіх програм зовнішньої допомоги на 90 днів для їх перевірки на відповідність зовнішній політиці його адміністрації. Суть указу полягає в тому, що жодна подальша зовнішня допомога США не повинна надаватися у спосіб, який не повністю узгоджується із зовнішньою політикою президента країни.
Після цього 24 січня Держдепартамент США видав наказ про припинення всієї іноземної допомоги та призупинив надання нової фінансової підтримки.
Нагадаємо, деякі експерти припустили, що заморожування президентом США Дональдом Трампом і його адміністрацією фінансування програм зовнішньої допомоги та грантів, також стосується й військової допомоги Україні.