Фото: Pixabay

Європейські банки, які продовжили працювати в РФ, збільшили свої прибутки, — Bloomberg

Попри обіцянки закритись, великі європейські банки продовжують працювати в Росії та стають все більш прибутковими. Європейський центральний банк посилює тиск на кредиторів, щоб прискорити їх вихід з країни-агресора. 

Як повідомляє Bloomberg, загальна кількість співробітників п’яти банків Європейського Союзу з найбільшими фінансовими операціями в Росії впала лише на 3% після вторгнення РФ до України, а їхні прибутки зросли приблизно втричі завдяки високим процентним ставкам, які вони отримують на готівку, яка застрягла в Росії.

Зазначається, що повільні темпи виходу банків з ринку держави-агресора спонукали Європейський центральний банк тиснути на них, щоб прискорити їх відхід. Наглядовий орган попросив усі банки, які мають значний бізнес у Росії, "прискорити зусилля зі зниження ризиків, встановивши чіткий план для скорочення діяльності та виходу з російського ринку". 

Генеральний директор італійського банку UniCredit SpA Андреа Орсель заявив, що його банк продовжуватиме робити все можливе для дотримання санкцій, але остаточний вихід з російського ринку буде важко здійснити.

"Очевидно, якби була можливість ще більше прискорити відхід, ми б це зробили", — зазначив він.

Санкції Сполучених Штатів Америки та країн Євросоюзу, які різко обмежують сферу діяльності компаній у Росії, у поєднанні з місцевими правилами та штрафними податками на продажі, ускладнюють виведення грошей банками з країни-агресора. Дочірні компанії іноземних банків, які працюють у Росії повинні дотримуватись місцевих правил, що може суперечити тиск з боку ЄЦБ на материнську компанію. Також вони стикаються з ризиком конфіскації активів банку, адже Кремль іноді конфіскує активи компаній чи приватних осіб із країн, які він вважає недружніми.

За словами головного виконавчого директора італійського банку Intesa Sanpaolo SpA Карло Мессіни, його банк отримав дозвіл від російського диктатора Володимира Путіна на продаж свого російського підрозділу групі, яку очолює місцевий менеджер, але угода сповільнилася через бюрократичні перепони.

Відомо, що єдиний великий банк ЄС, який повністю вийшов з російського ринку — це Société Générale SA. Компанія вивела свою найбільшу російську дочірню компанію "Росбанк" через кілька тижнів після початку повномасштабної війни. Хоча це призвело до збитків у понад три мільярди євро. Після продажу двох менших підрозділів цей банк скоротив штату співробітників в Росії більш ніж на 99%. 

Німецький банк Deutsche Bank AG різко скоротив кількість співробітників у Росії. Основна причина — закриття ІТ-центру, але варто зазначити, що торік банк отримав вищі прибутки, ніж у 2021 році. Видання наголошує, що це досить типово для банків, які все ще мають гроші в Росії, враховуючи труднощі, з якими європейці мають повертати гроші та двозначні процентні ставки, які російський центральний банк сплачує за депозитами кредиторів.

 "У деяких банків прибуток є вищим, ніж до війни, що має насторожити владу", — каже аналітик Bloomberg Intelligence Томаш Ноцель.

Складна операція Raiffeisen Bank International з репатріації капіталу провалилася у травні цього року. Тоді банк заявив, що він не в змозі отримати від західних регуляторів підтримку плану виходу з російського ринку, що поставило фінансову установу під загрозу порушення санкцій. У Raiffeisen зазначають, що працюють над забезпеченням дотримання санкцій. Компанія з 2022 року суттєво скоротила свою діяльність у Росії, зменшивши свій кредитний портфель майже на 60%. Проте фактично кількість персоналу банку зросла на 7%. Зазначається, що хоч банк віддає перевагу продажу своїх активів, знайти покупця складно, і будь-яка угода потребує схвалення Росії.

Важливо зазначити, що угорський OTP Bank є одним із небагатьох банків ЄС, які виводять гроші з країни-агресора. Компанія заявляє, що повністю дотримується санкцій і хоче піти з ринку, але російські регулятори ускладнюють продаж активів за справедливою ціною.

Нагадаємо, у квітні видання Financial Times заявило, що попри обіцянки мінімізувати свою присутність у Росії після повномасштабного вторгнення в Україну, сім найбільших європейських банків за розміром активів у країні заплатили Кремлю понад 800 мільйонів євро податків минулого року. Це в чотири рази більше, ніж до великої війни.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Економіка, 16.05.2024 10:05