Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) провели масштабну операцію з ліквідації корупції у земельній і бюджетній сфері Києва та викритті злочинної організації, яка займалася заволодінням столичною землею під забудову та взяттям під повний контроль процедури ухвалення місцевою владою рішень про надання прав на землю.
Про це повідомила прес-служба НАБУ.
"Серед підозрюваних: колишній депутат Київської міської ради, керівник злочинної організації; заступник голови Київської міської державної адміністрації; голова та член постійної комісії з питань архітектури, містопланування та земельних відносин, чинні депутати Київської міської ради; перший заступник і заступник директора комунальних підприємств; четверо інших осіб", — йдеться в повідомленні.
Крім того, затримано сімох учасників злочинної організації, але не уточнюється, яких саме. Прізвища підозрюваних також не вказуються, але зазначається, що керівник злочинної організації є "медійно відомою" особою. Зокрема, вона мала "значний вплив" на процеси в КМДА і Київській міськраді, в тому числі на призначення на високі посади лояльних осіб і звільнення підконтрольних службовців, виділення бюджетних коштів в інтересах злочинної організації тощо.
"Учасники злочинної організації знаходили перспективні земельні ділянки та реєстрували на підконтрольних осіб право власності на споруди, яких на цих ділянках ніколи не існувало. Надалі подавали до міськради заяви про надання їм права власності на земельні ділянки для обслуговування цих споруд, що давало змогу уникати торгів", — додали в НАБУ.
Депутати Київської міськради та посадовці КМДА, частина з яких входила до злочинної організації, а деякі перебували під її впливом, забезпечували ухвалення рішень про надання відповідних прав на землю, за що одержували неправомірну вигоду у вигляді коштів і об’єктів нерухомості.
"Ухвалення таких рішень перебувало під повним контролем учасників злочинної організації: потрібні особи отримували права на землю, а решта стикалась зі штучними перешкодами та мусила звертатись до учасників злочинної організації по допомогу", — зазначили у відомстві.
Для приховування своєї діяльності учасники злочинної організації використовували спеціальні термінали мобільного зв’язку, псевдоніми, контрспостереження та інші дії, спрямовані на уникнення відповідальності, втім це не завадило детективам.
"Центр ухвалення рішень, зокрема, в земельній сфері, перемістився з Хрещатика, 36, в іншу будівлю, де питання вирішувались за участю міських топ-посадовців та інших впливових осіб", — розповіли в НАБУ.
У результаті діяльності злочинної організації протягом 2023-2024 років із власності територіальної громади Києва незаконно вивели землю в центрі міста вартістю 11,6 мільйона гривень, чим завдали збитків на цю суму. Водночас завдяки своєчасним діям правоохоронних органів вдалося запобігти заволодінню ще шістьма земельними ділянками у столиці загальною вартістю 83,7 мільйона гривень.
"Крім того, викрито спробу через погрози та штучні перешкоди змусити приватне підприємство припинити законну діяльність із торгівлі та надання в оренду торгівельних приміщень в одному з районів столиці з метою заволодіння для подальшої забудови земельної ділянки цього підприємства", — йдеться в повідомленні.
Нагадаємо, що сьогодні НАБУ прийшло з обшуками до бізнесмена Дениса Комарницького, якого називають "смотрящим" за Києвом.