Володимир Зеленський. Джерело: Офіс президента України

Зеленський підписав закон про зміни у відпустках українців: головні тези документа

Президент України Володимир Зеленський підписав закон щодо впорядкування надання та використання відпусток. Кабінет міністрів у тримісячний термін має привести нормативно-правові акти у відповідність до закону.

Про це повідомив сайт Верховної Ради. Закон збільшує з 15 до 30 календарних днів на рік загальний максимальний термін надання працівнику відпустки без збереження заробітної плати за сімейними обставинами.

"Щорічну відпустку можна ділити на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина не менше 14 календарних днів, не тільки на прохання працівника, а й за необхідності у роботодавця. При цьому поділ щорічної відпустки має відображати графік відпусток, який узгоджується з профспілками", — йдеться в повідомленні.

Згідно із законодавчою ініціативою, відпустка під час народження дитини має надаватися в чітко визначений термін — не пізніше трьох місяців з дня народження дитини. Батьку дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір'ю дитини, така відпустка надаватиметься лише після отримання відповідного рішення суду. Водночас відпустка для усиновлення дитини надається незалежно від її віку.

"У разі використання або виплати грошової компенсації за додаткову відпустку працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину чи особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, працівник не користується правом на неї в календарному році звільнення на іншому підприємстві, в установі, організації", — зазначено в законі.

Там також виписано про те, що в період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику в наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку). Однак це можливо, якщо працівник залучений до виконання робіт на об'єктах критичної інфраструктури, до виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення).

Законопроект передбачає забезпечення військових, звільнених у зв'язку з демобілізацією в особливий період, зі служби за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період, відпочинком тривалістю 60 робочих днів із виплатою двомісячного грошового забезпечення. Така відпустка надається протягом мобілізаційного періоду коштом державного бюджету.

Закон виключає педагогічний і науково-педагогічний персонал із переліку осіб, яким під час проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період, зберігається попередній середній заробіток.

Закон також містить норми щодо порядку й умов надання відпусток для підготовки та участі у спортивних змаганнях. Окрім того, із законодавства виключаються норми про творчі відпустки та відпустки у зв'язку з профспілковим навчанням.

Нагадаємо, 13 листопада стало відомо, що в Україні змінили правила щодо оформлення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. Міністерство охорони здоров'я повідомило, що відтепер жінки зможуть самостійно обирати час, коли вони готові йти в декретну відпустку.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Суспільство, 24.12.2023 19:55