Фото: соцмережі

Зернова угода не працює: РФ продовжує блокувати найбільш глибоководний порт "Південний"

Найбільш глибоководний порт "Південний" блокується Російською Федерацією. Країна-агресор не виконує умови зернової ініціативи, що була недавно пролонгована.

Про це повідомляє Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури у Facebook.

За інформацією міністерства:

  • 19 травня було проінспектовано три судна, які йдуть на завантаження до портів "Одеса" та "Чорноморськ". В інспекції та реєстрації суден на порт "Південний" було відмовлено без пояснення причини;
  • 20 травня було погоджено провести інспекцію сім суден вхідного флоту на порти "Одеса" та "Чорноморськ", але провели лише два. Всі заявлені на порт "Південний" Росія знов викреслила;
  • 21 травня заплановано лише чотири інспекції, але знов без суден на порт "Південний".

За наявною інформацією, деструктивну політику щодо порту "Південний" РФ здійснює вже майже місяць. Наразі на території порту розташовано понад 1,5 млн тонн агропродукції для 10 країн світу. Має бути завантажено 26 суден.

Своєю поведінкою Російська Федерація зменшує ефективність зернової угоди й експорту.

"Адже порт "Південний" є найбільшим портом за пропускною здатністю і його виключення суттєво вплине на зменшення експортних обсягів", — йдеться у повідомленні.

Зернова угода: що відомо

Через тероризм росіян у Чорному морі було заблоковано продаж українського зерна. Внаслідок цього низка країн опинилися на межі голоду, а вартість продовольства у світі значно зросла. У зв'язку з цим у липні 2022 року за посередництва Туреччини Росія та Україна уклали угоди з ООН  про відновлення експорту української агропродукції Чорним морем через порти  "Чорноморськ", "Одеса" та "Південний". Представники Росії, Туреччини та ООН перевіряють кораблі, що прямують до та з українських портів, у рамках цієї угоди.

У березні поточного року міністр інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив, що угоду про роботу цього коридора було продовжено на 120 днів, тоді як рашисти заявили, що вони погодили це лише на 60 днів. Також країна-агресорка пригрозила розірванням домовленості, якщо не будуть виконані її вимоги. 

Водночас Росія свідомо гальмує процес перевірки суден. Так, 17 квітня у Чорному морі Російська Федерація заблокувала близько 50 суден з українським зерном. Також Чорноморський зерновий коридор вкотре був призупинений 26 квітня російською стороною.

У Центрі стратегічних комунікацій вважають, що Росія зловживає своїми повноваженнями в межах зернової ініціативи для навмисного гальмування трафіку суден, підтримуючи режим напівблокади. Москва висуває неприйнятні умови (скасування важливих санкцій) для пролонгації зернової ініціативи.

Нагадаємо, 5 травня у Туреччині відбулися технічні переговори щодо Чорноморської зернової ініціативи. Однак сторонам не вдалося досягти угоди про допуск нових суден для транспортування зерна з України.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 21.05.2023 11:59