Президент Володимир Зеленський заявив, що робота зернового коридору має продовжуватися, адже від цього залежить забезпеченість продуктами багатьох країн світу. Він наголосив, що ніхто не має права руйнувати продовольчу безпеку будь-якого народу.
Про це Зеленський повідомив під час відеозвернення.
"Якщо купка людей десь там у Кремлі вважає, що вони нібито мають право вирішувати, чи буде їжа на столах у різних державах: Єгипті або в Судані, у Ємені або в Бангладеш, у Китаї, в Індії, у Туреччині, в Індонезії, то світ має змогу показати, що шантаж не дозволений нікому", — зазначив гарант.
За словами президента, від першого дня повномасштабної агресії Росія зруйнувала вільне мореплавство в Чорному та Азовському морях. Зокрема, країна-агресорка била ракетами й дронами по наших портах, по зернових терміналах, навіть по елеваторах.
"Єдиний можливий наслідок цього — це дестабілізація продовольчих ринків, соціальний хаос у країнах, які критично залежать від імпорту продовольства. Українське продовольство — це базова безпека для 400 мільйонів людей", — наголосив гарант.
Очільник держави зауважив, що за час дії Чорноморської зернової ініціативи три мільйони тонн агропродукції було експортовано до 45 держав світу. Зокрема, 60% обсягів пішли в країни Африки та Азії. Це Алжир, Туніс, Лівія, Єгипет, Кенія, Ефіопія, Сомалі, Судан, а також пішли і в Китай, і в Індію, і в Бангладеш, в Індонезію, в Пакистан, Ірак, Ліван, Ємен.
"Всі мають право на стабільність. Африка має право на стабільність. Азія має право на стабільність. Європа має повне право на стабільність. А отже, ми всі повинні дбати про безпеку — про захист від російського божевілля. І Чорноморська зернова ініціатива може й повинна працювати й надалі – якщо без Росії, то без Росії", — повідомив президент.
Водночас Зеленський заявив, що направив офіційні листи Президенту Туреччини Реджепу Таїпу Ердогану та Генсеку ООН Антоніо Гутеррішу з пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи чи її аналога в тристоронньому формат.
"Україна, ООН і Туреччина спільно можуть забезпечити роботу продовольчого коридору та інспектування суден. Це потрібно для всіх у світі. І кожен, хто підтримає, стане рятівником життя на величезному просторі від Марокко до Китаю, від Індонезії до Лівану", — резюмував гарант.
Нагадаємо, 17 липня країна-агресорка Росія заявила, що "відкликає" всі гарантії безпеки судноплавства в Чорному морі. Крім того, РФ виходить зі Спільного координаційного центру в Стамбулі через припинення "зернової угоди".
Крім того, посольство Росії в Білорусі передало Україні ноту щодо "зернової угоди", в якій заявило, що вона має бути повністю припинена з 18 липня. У документі, зокрема, сказано, що РФ офіційно заперечує подальше продовження "зернового договору" після закінчення її терміну дії.
Додамо, 16 липня з порту Одеси вийшло останнє судно в рамках Чорноморської зернової ініціативи. Напередодні президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган повідомив, що Путін погодився на продовження дії зернової ініціативи. Однак у Кремлі відхрестились від цієї заяви, зазначивши, що ні на що не погоджувалися.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими