У середу віряни вшановують пам'ять святителя Миколая Чудотворця. Раніше це свято відзначали 19 грудня, але цього року традиції змінилися, адже Православна церква України (ПЦУ) перейшла на новий календар. Тож тепер воно припадає на 6 грудня.
TrueUA розповідає про це церковне свято та які традиції цього дня.
Це одне з найбільш важливих релігійних свят. Особливо його чекають діти, бо у цей день вони отримують подарунки.
Святий Миколай — справжня історична постать. Чоловік мешкав у місті Патара у третьому столітті. За легендою, він народився у заможній родині, проте завжди дбав про бідне населення. Юнак ночами залишав їжу та одяг на порозі малозабезпечених людей.
Після смерті батька Миколай роздав усі збережені гроші людям, які їх потребували, а сам вирушив паломником до Палестини. Він вирішив посвятити життя служінню Богу, і згодом його обрали єпископом Мирським. За однією з легенд, після смерті місцевого єпископа жителі міста вирішили, що його місце посяде перший священник, який зайде до храму. І ним став Миколай, який як раз прийшов помолитися. Він очолював Мирське єпископство до кінця життя.
Фото: zn.ua
Помер Миколай близько 345 року — 6 грудня. Саме в цей день християни вшановують пам’ять святого. До самої смерті він турбувався про усіх нужденних та беззахисних. Миколай встиг зробити чимало хороших справ за своє життя: він визволяв полонених, рятував від страчення невинних, допомагав бідним, особливо дітям. Саме завдяки цьому він і став одним з найшанованіших святих.
Згідно з легендою, по сусідству з Миколаєм жив чоловік, який мав трьох вродливих доньок. Проте через відсутність приданого ніхто не хотів їх взяти в дружини. Через бідність батько дівчат навіть думав віддати їх до дому розпусти, щоб вони там заробляли додаткові кошти. Миколай вночі тихцем пробрався через вікно до оселі родини та підкинув три мішечки з золотими монетами, щоб кожна з дівчат могла купити собі на них придане.
Згодом легенда перетворилася на добру казку та поповнилася новими деталями. Зокрема, про те, що Миколай закидав дівчатам золоті подарунки через димохід одразу у панчохи. Звідси й пішла популярна на Заході традиція класти подарунки саме у великі червоні носки. В Україні ця традиція наразі не прижилася. Тут за звичаєм святий Миколай залишає подарунки під подушкою або біля ліжка.
Головна традиція свята — подарунки та цукерки, які святий вночі кладе під подушку малюкам. За кілька тижнів до Дня святого Миколая діти пишуть листи, в яких вони перераховують свої добрі справи та просять у Чудотворця все, що забажають. До повномасштабного вторгнення Росії в Україну, саме в День святого Миколая в містах ставили святкові ялинки на площах, влаштовували передноворічні гуляння, ярмарки та концерти.
Нагадаємо, раніше ми публікували усі церковні свята, які припадають на грудень 2023 року. Тепер у перший місяць зими українці будуть святкувати велике церковне свято — Різдво Христове та Щедрий вечір.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими