Державний секретар Сполучених Штатів Америки Марко Рубіо зупинив на 90 днів видачу більшості грантів іноземної допомоги. Наказ може припинити фінансування військової допомоги Україні.
Про це повідомило видання Politico. Журналісти зазначили, що, згідно з документом, який потрапив у розпорядження видання, вказівка Рубіо видана всім дипломатичним і консульським установам. Вона набуває чинності негайно та вимагає від працівників департаменту видати "накази про припинення роботи" майже за всіма "грантами іноземної допомоги".
Видання зазначило, що це має вигляд чогось більшого, ніж нещодавній указ президента Дональда Трампа, який доручив міністерству призупинити надання грантів іноземної допомоги на 90 днів, доки його не розгляне держсекретар. Однак з указу президента не було зрозуміло, чи вплине він на вже виділені кошти або на допомогу Україні.
За словами трьох нинішніх і двох колишніх урядовців, знайомих з новими вказівками, у США не вживатимуть жодних подальших заходів, спрямованих на розпорошення коштів, виділених на програми, вже затверджені урядом. Наказ шокував деяких чиновників своїми широкими повноваженнями.
"Державний департамент просто повністю зосередився на іноземній допомозі", — сказав один із чиновників Держдепартаменту.
На думку аналітиків Politico, документ залишає простір для інтерпретації та передбачає деякі винятки. У ньому зазначено, що іноземне військове фінансування Єгипту й Ізраїлю продовжиться, а також дозволена надзвичайна продовольча допомога та "законні витрати, понесені до дати цих "вказівок" у межах контрактів". В деяких пунктах також йдеться про те, що рішення варто "узгодити з умовами відповідного контракту".
Один нинішній чиновник Держдепартаменту, а також двоє колишніх чиновників адміністрації Байдена на умовах анонімності висловили версію, що ця пауза, схоже, зупинить допомогу ключовим союзникам, таким як Україна, Йорданія і Тайвань.
Директива Рубіо може призвести до цивільної відповідальності уряду США, адже за невиконані контракти можуть подавати позови, якщо встановлять, що їхні умови порушили. Хоча подекуди в ній ідеться про те, що рішення варто "узгодити з умовами відповідного контракту".
В інструкції зазначено, що рішення про продовження, зміну або припинення програм ухвалюватиме після спеціального розгляду секретар.
Скасування фінансової допомоги України викликає особливе занепокоєння американських чиновників, які хочуть допомогти країні перемогти Росію. Вказівки схвалила низка високопоставлених працівників Держдепартаменту, включаючи радника Держдепартаменту Майкла Нідема та директора з питань планування політики Майкла Антона.
Очікується, що Держдепартамент підготує доповідь протягом 85 днів із моменту оприлюднення настанов. Її супроводжуватимуть рекомендації Рубіо для Трампа щодо того, які програми іноземної допомоги продовжувати, а які — припинити.
Нагадаємо, вчора прес-служба Пентагону заявила у відповідь на журналістський запит "Голосу Америки", що указ президента США Дональда Трампа від 20 січня про 90-денну паузу в наданні міжнародної підтримки не вплине на програми військової допомоги Україні.