З 1 грудня 2023 року на українців чекає низка змін, які торкнуться різних сфер. Зокрема, повернуться податкові перевірки, деякі громадяни отримають доплати до пенсії, а посвідчення водія можна буде замовити на порталі "Дія".
Яких змін очікувати українцям в перший місяць зими — у матеріалі TrueUA.
З 1 грудня ціни на електроенергію не зміняться. Востаннє тарифи на світло підвищували 1 червня 2023 року. Сьогодні усі українці платять за єдиним тарифом — 2,64 гривні за кіловат-годину. Така ціна буде до закінчення поточного року.
Залишаються незмінними й тарифи на воду. Але якщо за світло тарифи є однаковими для всіх, то із водою ситуація інша. У кожному регіоні вони є різними.
Наприклад, найбільше за водовідведення та водопостачання платять у Запоріжжі, де ціна за кубометр води становить 25 гривень, а за водовідведення — 40,51 гривні за кубометр. Усього це — 65,55 гривні за кубометр. А ось мешканці Харківської, Вінницької, Львівської, Хмельницької та інших областей платять менш як 30 гривень за кубічний метр води.
У грудні 2023 року ціни на газ для споживачів залишаться незмінними. Компанія "Нафтогаз", яка постачає блакитне паливо для 98% домогосподарств, встановила єдиний тариф з 1 травня 2023 року. Вартість газу за фіксованим тарифом становить 7,96 гривні за кубометр. Ця ціна для населення залишиться незмінною принаймні до 30 квітня 2024 року.
У грудні підвищення пенсій не заплановано. Розмір виплат для більшості українців не зміниться, крім кількох категорій. Зокрема, для громадян України, які досягли певного віку. Йдеться про тих пенсіонерів, яким у листопаді виповниться 70, 75 чи 80 років.
Встановлені наступні суми вікових доплат до пенсії:
Варто додати, що у грудні зросте доплата пенсіонерам від ООН. Граничний розмір пенсій для допомоги становитиме 3 250 гривень. Проте це стосується тих громадян України, які перебувають у прифронтовій зоні. Заявку на отримання допомоги можна заповнити на інформаційній платформі "єДопомога". Розмір додаткової грошової допомоги визначається як різниця між трьома тисячами гривень та пенсійною виплатою, але не може бути менш як 100 гривень. Тобто, якщо пенсіонер отримує пенсію 2400 гривень, то йому доплатять 600 гривень.
Економічні експерти спрогнозували, що в Україні у грудні відбудеться ослаблення гривні на міжбанку. Більшість фахівців переконані, що вирішальним фактором впливу на курс залишатимуться дії НБУ — обсяг його інтервенцій та цінники, які він виставлятиме.
Директор Департаменту аналітичних досліджень "Райффайзен Банку" Олександр Печерицина, зазначав, що якщо НБУ і далі продовжуватиме свою нинішню політику, тоді курс долара на міжбанку залишиться у межах 36 — 36,5 гривні за долар.
Такої ж думки дотримується і директорка департаменту казначейських операцій "Юнекс Банку" Ганна Золотько. За її словами, безготівковий курс перебуватиме в діапазоні 36−37 гривні за долар. А ось щодо готівкового ринку, то тут, на її думку, можливі більші ситуативні коливання у випадку непередбачуваних подій, здатних впливати на масові настрої. Однак, за базовим сценарієм, готівковий курс коливатиметься в межах 37,1−38,4 гривні за долар.
Грудень 2023 року принесе нам низку державних та церковних свят. Серед них — День Збройних сил України, святого Миколая, зачаття святої Анни та Різдво Христове.
Цього місяця відпочивати будемо лише у суботу та у неділю, адже додаткові вихідев під час війни не надаються, навіть якщо святковий день збігається з вихідним. Вихідні дні грудня 2023 року: 2, 3, 9, 10, 16, 17, 23, 24, 30, 31 числа.
Податкові перевірки відновлюються з 1 грудня. Під них підпадають підприємства у сфері виробництва підакцизної продукції, азартних ігор, фінансових послуг, а також платники, які за 2021 рік:
Водночас перевірки не торкнуться фізичних осіб — підприємців (ФОП) першої та другої груп та підприємств на тимчасово окупованих територіях або територіях, де проходять військові дії. Для таких платників зберігається дія мораторію на перевірки до грудня 2024 року.
Сервіс заміни посвідчення водія в "Дії" став ще зручнішим. Українці у застосунку можуть замовити доставку нового документа у відділення "Укрпошти" чи кур’єром. Тепер не потрібно думати, як забрати документ в сервісному центрі МВС, шукати вільний час та стояти в заторах. Потрібно просто подати заявку в застосунку, а потім вибрати комфортний варіант — забрати посвідчення в сервісному центрі, замовити кур’єра або прийти в найближче відділення "Укрпошти". Послуга також доступна для водіїв-новачків, у яких закінчився дворічний термін дії першого посвідчення та для автовласників, які загубили, пошкодили або хочуть змінити персональні дані чи отримати пластикове посвідчення.
У грудні майбутні водії можуть складати теоретичний іспит в сервісному центрі Міністерства внутрішніх справ України без навчання в автошколі.
Із собою необхідно мати паспорт, ідентифікаційний номер та медичну довідку. Вартість складання теоретичного іспиту вартує 13 гривень. Після успішного складання теоретичного іспиту, потрібно звернутися до акредитованого навчального закладу для того, що розпочати практичне навчання.
У грудні на переселенців чимало багато нововведень, адже Кабінет міністрів вніс зміни до кількох постанов про порядок обліку ВПО і виплат їм соціальної державної допомоги.
Що зміниться для внутрішньо переміщених осіб:
Варто додати, що ці нормативні зміни були розроблені за результатами роботи Координаційного штабу з питань ВПО.
Нагадаємо, в Україні діє державна програма компенсацій за житло, повністю зруйноване внаслідок російської агресії. Власники таких квартир чи будинків отримують так звані житлові сертифікати, на які можуть придбати нове житло на ринку нерухомості. Сертифікат являє собою документ, де зафіксовано суму коштів, яку держава надасть на придбання житла замість зруйнованого. Він видається в електронній формі, а скористатися ним потрібно протягом п'яти років з моменту отримання.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими