Президент Франції Еммануель Макрон і прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер проводять консультації щодо можливості відправлення військовослужбовців своїх країн в Україну як миротворчий контингент. Такий сценарій розглядають після потенційної угоди між Києвом і Москвою про припинення бойових дій.
Таку інформацію оприлюднило видання The Telegraph. Журналісти з’ясували, що миротворці західних держав мають виступати як гарантії безпеки для України у разі домовленостей із Росією про припинення вогню.
"Це одна з ідей, про яку зараз дедалі частіше говорять не лише в публічних дебатах, а й за закритими дверима у Вестмінстері в британському уряді", — додали в The Telegraph.
Французький президент підтримує таку ідею та вже розмовляв про це з українським колегою Володимиром Зеленським і прем'єр-міністром Польщі Дональдом Туском. Британське видання зауважило, що прес-секретарі на Даунінг-стріт і в Єлисейському палаці не заперечували, що Стармер і Макрон вели переговори стосовно цієї можливості під час зустрічі минулого тижня.
Разом з тим офіційні особи в Лондоні та Парижі тримають у таємниці подробиці розмов. Однак, як розповіли медійники, численні авторитетні урядові джерела Британії наголошують, що Стармер ще не повністю погодився з цією ініціативою. Одне джерело у Вайтхоллі в розмові з The Telegraph звернуло увагу на відкриті питання щодо можливої загрози для даного миротворчого контингенту, і чи не буде це "ескалацією".
Залишається багато невизначеності щодо цієї перспективи, в тому числі не зрозуміло, де може пролягати "буферна" зона між Силами оборони України та російськими окупантами та де гіпотетично розмістять західних миротворців з метою забезпечити захист України від будь-яких майбутніх атак Росії.
Одне джерело британського видання в уряді повідомило, що Лондон загалом ще не схвалив таку пропозицію щодо участі країни в миротворчому контингенті.
Разом із тим The Telegraph у публікації показало три сценарії, як теоретично війська Британії та інших країн як миротворці можуть бути розміщені в Україні.
Зокрема, перший передбачає замороження лінії бойового зіткнення в Україні, за якого Росія залишає під своїм контролем тимчасово окуповані території на Сході та Півдні країни.
Також розглядається можливість захисту західними військами Києва (другий сценарій), та створення на території Польщі "повітряного щита" й одночасне тренування воїнів ЗСУ в Україні (третій сценарій).
Нагадаємо, що вже до кінця січня 2025 року Україна може отримати від Франції перші винищувачі Mirage 2000-5F. Для початку йдеться про три літаки, які офіційний Париж обіцяв Києву.