
Москва таємно відправляла до Тегерану мільярди доларів готівкою, щоб підтримати іранський режим. Тонни банкнот доставляли потягами та кораблем.
Як повідомляє газета The Telegraph, російський державний "Промзв’язокбанк" протягом чотирьох місяців здійснив поставки готівки на загальну суму близько 2,5 мільярда доларів.
Медійники стверджують, що майже п’ять тонн банкнот були відправлені 34 партіями після того, як під час першого президентського терміну Дональд Трамп запровадив нові санкції проти Тегерана. Так, згідно з отриманими документами, кожна партія вартістю від 57 до 115 мільйона доларів прямувала з Промзв’язокбанку в Москві до центрального банку Ірану в Тегерані.
Таким чином Москва і Тегеран обходили санкції та традиційні фінансові канали, що свідчить про глибшу співпрацю між країнами, ніж вважалося раніше. Першу поставку було здійснено 13 серпня 2018 року — через тиждень після підписання указу США про санкції. Вона становила 110 кілограмів готівки на 57,3 мільйона доларів.
За даними газети, вантаж могли доставляти залізницею до Астрахані, далі морем через Каспій до іранського порту Амірабад і знову залізницею до Тегерана. Торгівельні записи, надані сервісом ImportGenius, підтверджують, що тонни готівки були доставлені безпосередньо до центрального банку Ісламської Республіки. Обидві фінансові установи були запитані щодо коментарів.
"На той момент центральний банк Ірану очолював Абдольнасер Хемматі, який керував установою в період посилення санкцій", — зазначили медійники.
За словами ексзаступника спецпосланника США з питань Ірану Річарда Неф’ю, відповідні перекази могли бути спрямовані на стабілізацію іранської економіки. Експерти не виключають, що подібні схеми можуть діяти й нині, зокрема на тлі постачання Іраном Росії дронів "Шахед" та балістичних ракет для війни проти України.
За даними видання, Хемматі було повторно призначено на посаду керівника центрального банку Ірану 31 грудня минулого року, після того як попередній керівник пішов у відставку через спалах загальнонаціональних протестів. Це підвищило ймовірність того, що подібні грошові перекази між Росією та Іраном можуть повторюватися.
"Так, якщо говорити про припущення, ці нові протести є безпрецедентними, і Росія сприйме крах нинішнього режиму як серйозну втрату", — повідомили експерти.
Нагадаємо, у січні агентство Reuters повідомляло, що президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп розглядає можливі дії проти Ірану, зокрема, цілеспрямовані удари по військових об’єктах, щоб підштовхнути протестні настрої в країні. Господар Білого дому хотів створити умови для "зміни режиму" після того, як на початку цього місяця репресії придушили загальнонаціональний протестний рух, в результаті якого в Ірані загинули тисячі людей.