Генеральний секретар НАТО Марк Рютте опублікував щорічний звіт. Там відсутні формулювання про те, що Україна в майбутньому стане членом Альянсу та що її шлях до НАТО — незворотний.
Про це повідомила "Європейська правда". Журналісти проаналізували документ і порівняли з аналогічним звітом попереднього року.
Медійники зробили висновок, що новий звіт різко відрізняється від звіту за 2023 рік, у якому згадано текст вільнюської декларації 2023 року, де союзники заявили, що "майбутнє України — в НАТО та що Альянс підтримуватиме Україну на її шляху до майбутнього членства".
У звіті за 2024 рік вказано тільки, що союзники активно співпрацюють зі 16 країнами-партнерами на двосторонній основі.
"Серед цих партнерів НАТО створив спеціальні структури для відносин з Україною та Грузією", — йдеться в документі.
Звіт коротко підтверджує політику "відкритих дверей" НАТО, згідно з якою членство в Альянсі відкрите для будь-якої європейської демократичної держави, яка здатна сприяти принципам Північноатлантичного договору.
Водночас у звіті не згадане формулювання з рішення саміту НАТО у Вашингтоні, який влітку 2024 року визнав, що союзники "будуть підтримувати Україну на її незворотному шляху до повної євроатлантичної інтеграції, що включає членство в НАТО".
Натомість у звіті перераховані інші пункти, ухвалені союзниками у Вашингтоні, які стосуються підтримки України у веденні оборонної війни проти Росії.
Окремо у звіті відзначено зміцнення представництва НАТО в Україні з метою поглиблення політичного діалогу, підтримки реформ і надання практичної допомоги, але теж без згадки про майбутнє членство.
"Дивлячись у майбутнє, союзники НАТО єдині у своєму бажанні справедливого та сталого миру в Україні", — зазначив у передмові до звіту генсек НАТО Марк Рютте.
Нагадаємо, вчора аналітики видання Financial Times зробили висновок, що "мирна пропозиція" адміністрації Дональда Трампа, яка передбачає визнання США Криму частиною Росії, можуть підірвати трансатлантичну безпеку. До того ж саміт НАТО наприкінці червня перебуває під загрозою зриву.