Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що рішення Альянсу про Україну залишається незмінним. Так варто його оцінювати на тлі всіх політичних заяв світових лідерів.
Про це він заявив журналістам після завершення міністерської зустрічі НАТО. Його цитує "Європейська правда".
Генеральний секретар попросив не змішувати питання членських прагнень України та мирних переговорів. Також він наголосив, що рішення Вашингтонського саміту НАТО залишається чинним.
"Ми вирішили, що шлях України незворотний, але ми ніколи не обіцяли, що рішення про вступ буде в межах мирних домовленостей", — заявив генсек.
Він також вважає, що рішення США про запровадження митних тарифів не суперечить вимогам Вашингтонського договору НАТО.
Генсек відреагував на значну кількість запитань та докорів від журналістів з держав-членів НАТО про те, що дії США із запровадження мит підривають зусилля Європи з інвестицій в оборону, шкодять обидвом сторонам. Рютте щоразу уникав відповіді, пояснюючи, що це не питання Альянсу.
Також Рютте запитали про те, що дії США по суті порушують вимоги статті 2 Вашингтонського договору НАТО, яка стверджує, що сторони "намагатимуться усувати конфлікти у своїй зовнішній економічній політиці та сприятимуть економічному співробітництву між союзниками". Генсек заперечив це припущення.
"Я не вважаю, що це порушує статтю 2. Ми бачили у минулому багато прикладів подібних рішень", — заявив він, нагадавши, що бар’єри у двосторонній торгівлі виникали й раніше.
Він також пояснив, що НАТО не братиме участь в обміні заявами та претензіями з цього приводу, але наголосив, що союзникам доведеться нарощувати витрати на оборону навіть попри потребу компенсувати торгівельні втрати.
"Звичайно, уряди мають ухвалювати рішення щодо розподілу коштів). Завжди доводиться робити вибір між різними потребами", — підсумував Марк Рютте.
Нагадаємо, сьогодні міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив: Україна залишається на позиції, що в межах мирних переговорів неможливо поступатися питаннями свого вступу до Північноатлантичного альянсу.