Китай готується до історичного рекорду із закупівель російської нафти, — Reuters
Фото ілюстративне. Джерело: Pixabay

Китай готується до історичного рекорду із закупівель російської нафти, — Reuters

Постачання сирої нафти з Російської Федерації до Китаю зростають третій місяць поспіль і в лютому 2026 року мають досягти безпрецедентного рівня. Поки Індія скорочує закупівлі через тиск західних санкцій, незалежні китайські переробники масово скуповують російську сировину зі значними знижками, що радикально змінює мапу енергетичних потоків у світі.

Про це повідомляє Reuters, посилаючись на дані трейдерів та аналітичних сервісів відстеження суден.

Рекордні обсяги та витіснення конкурентів

Згідно з попередніми оцінками Vortexa Analytics, обсяг постачань російської нафти до КНР у лютому складе близько 2,07 мільйона барелів на добу (bpd). Це значно перевищує січневий показник, який становив 1,7 млн bpd. Дані платформи Kpler ще оптимістичніші для Москви — вони прогнозують імпорт на рівні 2,083 мільйона bpd.

Як зазначає видання, з листопада минулого року Китай офіційно став найбільшим клієнтом РФ з морських постачань нафти, випередивши Індію. Офіційне Нью-Делі було змушене скоротити закупівлі до дворічного мінімуму через санкції США, пов'язані з війною в Україні. Очікується, що в лютому індійський імпорт впаде до 1,159 мільйона bpd.

Фактор Ірану та цінові війни

Окрім санкційного тиску, як повідомляє Reuters, на ринок впливає геополітична напруженість навколо Ірану. Китайські "самовари" (незалежні НПЗ) дедалі частіше віддають перевагу російським сортам (ESPO, Urals, Sokol) через ризик можливих ударів США по іранській інфраструктурі. Основні економічні чинники переорієнтації Китаю:

  • цінові знижки. Сорт ESPO торгується з дисконтом 8–9 доларів за барель відносно Brent, тоді як Urals — зі знижкою 9–11 доларів США;
  • конкурентоспроможність. Російська нафта стала привабливішою за іранську Light, дисконт на яку становить 10–11 доларів, але ризики постачання з Ірану оцінюються як значно вищі;
  • надійність. Трейдери зазначають, що на фоні загрози військового зіткнення на Близькому Сході російська сировина виглядає більш стабільним ресурсом для перероблення.

Тіньові схеми та обхід санкцій

Аналітики також фіксують зниження обсягів іранської нафти, що потрапляє до Китаю під виглядом "малайзійської". У лютому такі поставки впали до 1,03 мільйона bpd порівняно з 1,25 мільйона bpd у січні. Це підтверджує, що Китай успішно заміщує підсанкційну нафту з одного регіону іншим, максимізуючи вигоду від низьких цін на російські енергоресурси.

Нагадаємо, посол Сполучених Штатів Америки при Північноатлантичному альянсі Метью Вітакер заявив, що на сьогодні Китай може зупинити війну в Україні одним дзвінком. Адже саме Пекін надає вирішальну підтримку російській агресії.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X TrueUA - YouTube
Завантажити ще
Реклама