Яцек Чапутович. Джерело: соцмережа X

Колишній польський міністр розкритикував офіційну Варшаву за "політику гієни" щодо України

Міністр закордонних справ Польщі 2018-2020 років Яцек Чапутович назвав нинішню політику уряду Дональда Туска щодо України "політикою гієни". Він розкритикував такі підходи теперішньої влади Польщі.

На цю тему Яцек Чапутович, який зараз працює професором університету Варшави, написав колонку у виданні Rzeczpospolita під заголовком "Політика гієни почувається добре".

"Коли рік тому я описував зовнішню політику "ПіС" щодо України та теми Волині як "політику гієни", я не очікував, що за нового уряду вона здобуде статус державної політики. Те, що раніше було ганебним, стало нібито проявом політичного реалізму", — заявив колишній міністр закордонних справ Польщі.

Чапутович зауважив, що якщо раніше заяви були на рівні заступника міністра закордонних справ, то тепер від самого прем’єра Туска і віце-прем’єра Косіняка-Камиша пролунали заяви, що без вирішення історичних суперечок з Польщею Україна може мати проблеми зі вступом до ЄС.

Екс-міністр пояснив, що під "політикою гієни" має на увазі спроби скористатися вразливим становищем опонента для досягнення своєї мети. Він нагадав події 1938 року, коли Польща на тлі Мюнхенської угоди змусила Чехословаччину поступитися Заолжям, а за рік сама зазнала нападу нацистської Німеччини.

"Дії гієни можуть дати перевагу ведмедю — сподіваймося, що нам не доведеться зіткнутися з ним, і молитися, щоб інші не застосували таку політику до нас", — дорікнув Чапутович.

Яцек Чапутович заступився за вже колишнього міністра закордонних справ України Дмитра Кулебу, зазначивши, що його висловлювання — що спричинило шквал критики у Польщі — було невдалим, проте тоді ж він сказав, що Україна готова дати дозвіл на ексгумації, та що загалом Кулеба як міністр був відкритим до діалогу з Варшавою та намагався акцентувати на тому, що об’єднує обидві країни.

"Україна очікує, що Польща буде застосовувати принцип взаємності та поважати могили українців. Хіба у таких очікуваннях є щось осудливе? Чи можна виправдовувати руйнування українських поховань злочинами вояків УПА на Волині?" — запитав Чапутович.

Він нагадав, що головна вимога України добре відома — відновити у повному обсязі зруйнований монумент українським воякам на горі Монастир, включно з переліком імен, про який під час реконструкції "забули".

Чапутович додав, що на Північному кладовищі у Варшаві є ділянка з похованнями німецьких військових, де вказані їхні імена, і в цьому контексті було б дивно відмовляти Україні у праві домагатися цього для своїх вояків.

"Є думка, що Київ ніколи не погодиться на ексгумацію поляків, бо це поставило би під загрозу націоналістичну ідеологію УПА. Але чи не час відновити монумент у Монастирі в оригінальному вигляді та сказати: "Перевіряємо?" — підсумував Яцек Чапутович.

Нагадаємо, раніше міністр закордонних справ Радослав Сікорський закликав Україну якомога швидше дозволити пошуки й ексгумацію поляків. Ідеться про жертв Другої світової війни на Волині.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 18.09.2024 11:40