Поки американський президент Дональд Трамп своїми геополітичними заявами викликає занепокоєння серед союзників, ця ситуація дала можливість президенту Франції Еммануелю Макрону знову вийти на передові позиції у світовій політиці.
Як повідомляє видання Bloomberg, після втрати парламентської більшості внаслідок дострокових виборів минулого року французький лідер зосередився на внутрішніх викликах, проте нині активна міжнародна дипломатія дозволяє йому повернути собі вплив.
Так, напередодні саміту Європейського Союзу в Брюсселі французький лідер докладає зусиль для консолідації європейських країн на підтримку України. Втім, його ініціатива неминуче загострює протистояння з Трампом.
Видання зауважило, що американський президент розглядає припинення бойових дій між Україною та РФ як засіб налагодження економічних і політичних відносин із Москвою. Під час телефонної розмови Трамп і російський диктатор Володимир Путін обговорили можливість зупинки постачання західної зброї Україні, що фактично ставить під загрозу зусилля Макрона щодо активізації підтримки Києва.
"Один високопоставлений чиновник з іншої великої держави ЄС у вівторок наполягав на тому, що європейські країни не можуть виконувати умови Путіна", — додає Bloomberg.
Своєю чергою, речниця французького уряду Софі Прімас зазначила, що ця вимога є "нереалістичною", а Макрон веде активні переговори з Трампом і президентом Володимиром Зеленським, шукаючи шляхи подальших дій. Проте у відповідь на зростання дискусій щодо припинення вогню французький президент об’єднав міністрів оборони та військове керівництво понад 30 держав, а також ключових європейських лідерів. Разом із прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером він координує зусилля держав, які розглядають можливості військової допомоги Україні після потенційного перемир’я.
"Світові виклики повернули Макрону вплив", — зазначив політолог Мелоді Мок-Грюе з паризького університету Sciences Po.
Втім, ініціатива, яку просувають Франція та Велика Британія, передбачає залучення європейських військових ресурсів, а також фінансування та військової техніки від держав Співдружності та азійських партнерів для зміцнення української оборони. Попри те, що не всі союзники Києва підтримали цю ідею, вона набуває все більшої підтримки серед європейських урядів.
Водночас держави Євросоюзу прагнуть зміцнити власний військовий потенціал, щоб забезпечити незалежність від Вашингтона у сфері безпеки. Європейські лідери остерігаються, що поспішне припинення війни може призвести до нестабільного мирного врегулювання, яке дозволить Кремлю перегрупувати сили для нового наступу.
Макрон, який підтримує дипломатичні контакти з американським лідером ще з його першого президентського терміну, намагається використати свої давні відносини з американським політиком для впливу на його позицію. Під час нещодавнього саміту Євросоюзу французький президент понад пів години обговорював із Трампом питання безпеки, наголошуючи на важливості європейської єдності.
Bloomberg зазначає, що на думку Макрона, Трамп цінує особисті зв’язки, і, якщо знайти правильний аргумент, можна вплинути на його рішення. Зазначається, що цього тижня новий прем’єр-міністр Канади Марк Карні здійснив свій перший закордонний візит до Парижа, під час якого обговорював із Макроном підтримку України та питання торгівельних відносин зі США. Водночас один із впливових американських політиків також звернувся до президента Франції з проханням допомогти у переговорах із Трампом.
Варто зауважити, що французька громадськість позитивно сприйняла повернення Макрона на перші ролі у міжнародній політиці. Згідно з опитуванням Ifop, його рейтинг зріс до 31% у березні, що на сім пунктів вище, ніж місяцем раніше. Окрім політичних викликів, залишається відкритим питання фінансування французьких ініціатив щодо підтримки Києва. Макрон виключає підвищення податків, а міністр фінансів Ерік Ломбард наголошує, що Франція не може збільшувати державний борг. У четвер Ломбард зустрінеться з представниками фінансового сектору для обговорення можливостей залучення інвестицій в оборонну сферу.
З моменту приходу до влади у 2017 році французький президент активно закликає до зміцнення оборонного потенціалу Європи. Втім, лише наразі його ідеї починають отримувати велику підтримку серед європейських лідерів, які прагнуть пристосуватися до змін у світовій безпеці.
"Добре, що є лідер, готовий взяти на себе ініціативу, навіть якщо такі рішення варто було ухвалювати значно раніше під час війни в Україні", — наголошує геополітичний консультант EY Фамке Крумбмюллер.
Нагадаємо, раніше Макрон озвучив чотири основні гарантії безпеки, які сприятимуть встановленню в Україні тривалому миру. Французький лідер зауважив, що Київ за жодних обставин не може йти на територіальні поступки, не маючи жодних гарантій безпеки.