НАТО розглядає збройну відповідь на російські провокації, — Financial Times
На фото: F35A. Джерело: "Вікіпедія"

НАТО розглядає збройну відповідь на російські провокації, — Financial Times

Країни-члени НАТО обговорюють рішучішу відповідь на дедалі більш провокаційні дії російського диктатора Володимира Путіна, включно з розгортанням ударних безпілотників уздовж кордону з Росією та послаблення обмежень для пілотів, щоб дозволити їм відкривати вогонь по російських літаках.

Як повідомляє газета Financial Times, посилаючись на чотирьох неназваних представників Альянсу, метою таких нововведень є підвищення для Москви "ціни" її гібридної війни. Окрім цього, НАТО хоче визначити чіткі контрзаходи після низки порушень повітряного простору російськими безпілотниками й літаками.

Країни, що мають спільний кордон з Росією, за підтримки Франції та Великої Британії, ініціювали обговорення, які згодом розширилися до більшої групи в Альянсі з 32 країн. Серед пропозицій, які обговорювали країни, є "озброєння" розвідувальних безпілотників, які використовуються для збору даних про військову активність Росії, та послаблення обмежень для пілотів, які патрулюють східний кордон, щоб ті могли знешкоджувати російські загрози. Інший варіант — проведення військових навчань НАТО на кордоні з РФ, особливо в більш віддалених і менш захищених частинах кордону.

Своєю чергою, у вересні американський президент Дональд Трамп заявив, що НАТО має відкривати вогонь по російських літаках, які порушують повітряний простір союзників. Заява американського лідера пролунала після низки російських провокацій, включаючи збиття російських безпілотників літаками НАТО. 

Окрім цього інциденту в повітряному просторі Польщі, російські дрони також порушували повітряний простір Румунії, а винищувачі порушили повітряний простір Естонії. Тим часом десятки невідомих безпілотників спричинили масові перебої в роботі аеропортів у Бельгії, Данії та Німеччині, деякі чиновники пов'язують це з тією ж гібридною війною Москви, яка діє через кібератаки та спроби диверсій.

"Представник США в НАТО Меттью Віттакер заявив минулого тижня, що він "щодня працює" з союзниками, щоб забезпечити "кращі варіанти дій у разі асиметричної та гібридної війни", — зазначає газета.

Також двоє неназваних представників НАТО у коментарі газеті заявили, що одним із нагальних питань є впорядкування правил застосування зброї на східному фланзі. Деякі країни вимагають від пілотів винищувачів візуального підтвердження загрози перед застосуванням зброї, тоді як інші дозволяють відкривати вогонь на основі даних радарів або сприйнятої небезпеки, виходячи з напрямку або швидкості руху ворожої цілі.

МіГ-31

"Переговори, які розпочалися серед невеликої групи безпосередньо зацікавлених країн-союзників, тепер перетворилися на ширші обговорення, оскільки інші члени НАТО визнають більшу загрозу, яку становить російська дестабілізаційна кампанія", — додає Financial Times.

Деякі країни також наполягають на більш агресивній позиції НАТО як засобі стримування, зазначив один із чиновників. Інші союзники радять більш консервативну реакцію, зважаючи на ризики прямої конфронтації з такою ядерною державою, як Росія.

"Тривають активні дискусії з цих питань, як краще й ефективніше реагувати на дії Росії", — зазначив один із неназваних дипломатів НАТО, наголосивши, що переговори все ще перебувають на початковій стадії.

Минулого місяця у НАТО двічі проводили екстрені переговори, спричинені інцидентами в Польщі й Естонії. Окрім цього, Альянс запустив місію "Східний вартовий" для посилення протиповітряної оборони "прифронтових" держав.

Варто зауважити, що всі четверо чиновників застерегли, що немає жодного терміну чи зобов'язання домовитися про будь-які зміни в позиції, і що про відповідну зміну може не бути повідомлено публічно. Газета додає, що обговорення в НАТО відбуваються в той час, коли ЄС готується вжити власних заходів у відповідь на російські провокації. Серед них — обмеження поїздок Європою для російських дипломатів, а також залучення фінансування ЄС для створення систем захисту від безпілотників.

Нагадаємо, раніше президент Володимир Зеленський в інтерв'ю виданню Axios повідомляв, що країни НАТО повинні блокувати літаки, які залітають у їхній повітряний простір. Він назвав "слабкою" реакцію Північноатлантичного альянсу на провокації Росії.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама