1 164 день війни
Особовий склад
954 300
Танки
10 741
Артилерія
27 186
Літаки
370
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 152
Крилаті ракети
3 196
Гелікоптери
335
БпЛА
34 539
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45
Перерахунок субсидій, нові відстрочки від мобілізації та надбавки до пенсій: які зміни чекають на українців з 1 травня
Колаж TrueUA

Перерахунок субсидій, нові відстрочки від мобілізації та надбавки до пенсій: які зміни чекають на українців з 1 травня

Травень 2025 року принесе українцям низку змін, які торкнуться різних сфер. Зокрема, споживачам перерахують житлові субсидії на неопалювальний сезон, а курсантам військових навчальних закладів підвищать стипендії. Також деякі громадяни отримають допомогу від Червоного Хреста та ООН. До того ж у "Резерв+" з'являться нові види відстрочок від мобілізації.

Яких змін очікувати українцям у третій весняний місяць — у матеріалі TrueUA.

Тарифи з 1 травня: чи буде підвищення цін на комунальні послуги

В Україні підвищення вартості комунальних послуг у травні не очікується. Зокрема, у квітні уже завершився опалювальний сезон, тому суми у платіжках будуть значно меншими, адже уже не доведеться платити за теплопостачання.

Ціна на електроенергію

Кабінет міністрів 29 квітня продовжив дію положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії до 31 жовтня 2025 року. Це означає, що ціна на електроенергію для населення наразі залишається незмінною. 

Як повідомили в Міненерго, уряд ухвалив рішення зберегти незмінним тариф на електроенергію для населення з метою забезпечити доступність електричної енергії для споживачів. Відповідно у травні за кіловат-годину українцям доведеться заплатити 4,32 гривні. Щодо споживачів, які мають двозонні лічильники, із 23:00 до 07:00 діятиме нічний тариф — 2,16 гривні за один кіловат-годину.

Ціна на газ

Наразі в Україні не планують підвищувати тарифи на газ. В "Нафтогазі України" запевнили, що ціна на блакитне паливо для всіх домогосподарств України залишається незмінною.

"Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" продовжила дію тарифного плану "Фіксований" іще на рік — до 30 квітня 2026 року", — пояснили у відомстві.

Там уточнили, що рішення ухвалено з урахуванням чинного мораторію на підвищення цін на природний газ. Відповідно ціна на газ у травні складатиме сім гривень 96 копійок за куб.

Ціна на воду

У травні ціни на холодну воду також не планують змінювати. Наразі питання щодо зростання тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення перебуває у стадії обговорення.

Варто зазначити, що у деяких громадах можуть підвищувати вартості води рішенням місцевої влади, яке здійснюється без погодження з НКРЕКП. Проте наразі офіційно про зміну тарифів на воду не повідомляли.

За даними інфляційного звіту Національного банку, частковий мораторій на підвищення комунальних тарифів, який зараз діє в Україні, можуть скасувати через проблеми в енергетиці. Однак цього року, за оцінками фахівців, комуналка залишиться на тому ж рівні, що й раніше.

Проте складний стан в енергетиці та фіскальна консолідація, ймовірно, зумовлять поступове коригування цих тарифів наступними роками.

ціна на комунальні послуги

Як відомо, раніше президент Володимир Зеленський підписав меморандум з МВФ, який передбачає підвищення тарифів на комуналку. Як тільки війна закінчиться, буде потрібно поступове підвищення цін на газ та електроенергію з метою відшкодування витрат, з одночасним виділенням адекватних цільових ресурсів для захисту вразливих домогосподарств. 

Виплати для ВПО з 1 травня

У травні 2025 року держава продовжить виплачувати грошову допомогу внутрішньо переміщеним особам. Як раніше повідомили в прес-службі Міністерства соціальної політики, деякі переселенці зможуть отримати субсидію на оренду житла.

Субсидії на оренду житла для ВПО 

Цією програмою можуть скористатися переселенці, що відповідають наступним критеріям:

  • ВПО, які переїхали до будь-якого регіону, що перебуває під контролем України, і не мають у власності житла на цих територіях із загальною площею понад 13,65 м2 на кожного члена сім'ї;
  • родини ВПО, житло яких знищено/пошкоджено і непридатне для проживання;
  • родини, які витрачають на оренду понад 20% доходу;
  • ВПО, які не отримують допомогу на проживання;
  • ВПО, які не є учасниками програми "Прихисток".

Варто зазначити, що родини з доходом меншим від двох прожиткових мінімумів (станом на сьогодні до 5840 гривень) можуть розраховувати на більшу субсидію

Розмір субсидії визначається індивідуально. Сума виплат залежить від:

  • доходу родини;
  • кількості членів сім'ї;
  • граничної вартості оренди житла у регіоні.
Як оформити субсидію на оренду житла

Для оформлення субсидії необхідний договір оренди житла, який можна разом із заявою підписати та подати:

  • у відділеннях ПФУ;
  • через вебпортал електронних послуг ПФУ чи мобільний застосунок ПФУ з накладанням електронного підпису;
  • у ЦНАПах.

Субсидія на оренду житла призначається на шість місяців. На наступних півроку допомога продовжується Пенсійним фондом автоматично. Тобто повторно звертатися до органів ПФУ не потрібно.  

субсидії оренда житла впо

Грошова допомога ВПО: розмір виплат у травні

Згідно із законом "Про державний бюджет України", у 2025 році уряд допомагатиме переселенцям надалі. У травні змін не передбачається. Більшість ВПО отримуватимуть виплати без додаткового звернення у відповідні органи. Йдеться про вразливі категорії населення, які не мають змоги працювати, зокрема:

  • людей з інвалідністю першої та другої групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років, а також тяжкохворих дітей;
  • дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування віком до 23 років, а також батьків-вихователів і прийомних батьків;
  • пенсіонерів, у яких розмір пенсії не перевищує 9 444 гривень.
допомога впо

Розмір допомоги для ВПО у травні не зміниться:

  • для осіб з інвалідністю та дітей — три тисячі гривень;
  • для інших осіб — дві тисячі гривень.

Українці можуть отримати грошову допомогу від ООН

Українці із вразливих категорій зможуть отримати допомогу від Організації об'єднаних націй. Як повідомляє прес-служба Міністерства соціальної політики України, всесвітню продовольчу програму продовжили до кінця травня.

Так, громадяни України з найвразливіших категорій, які проживають на територіях активних або можливих бойових дій, мають низькі доходи та не отримують інших грошових допомог від міжнародних організацій, отримують додаткову фінансову підтримку від ООН.

У Мінсоцполітики пояснили, що розмір такої допомоги — це різниця між пенсією (або соціальною виплатою), яку вже має людина, та 3250 гривень. Тобто, якщо соціальна виплата становить, наприклад, 2 700 гривень, — людина отримує від ВПП ООН ще 550 гривень додаткової допомоги

Отримувачам допомоги додатково нікуди звертатися не потрібно. Вона буде виплачена тим же способом, яким людина вже отримує пенсію або соціальні виплати (на банківську карту або через "Укрпошту").

У серпні 2023 року Мінсоцполітики, Пенсійний фонд і Всесвітня продовольча програма ООН (ВПП ООН) ініціювали спільний проєкт, мета якого — забезпечити максимальну синергію у наданні українським громадянам грошової підтримки від міжнародних гуманітарних організацій. 

допомога впо

Деякі українці зможуть отримати надбавки до пенсій: хто саме та скільки

У травні 2025 року більші пенсії отримають пенсіонери, які досягнуть віку 70 років та старше. Розмір доплати становить від 300 до 570 гривень. За даними ПФУ, розмір щомісячної компенсаційної доплати залежить від віку пенсіонера, тож доплату починають нараховувати від дня досягнення цього віку. 

"Важливий нюанс — це те, що нарахування доплати розпочинається не від початку календарного місяця, а після дня народження, тому за перший місяць вона буде виплачена неповністю, а пропорційно до даної кількості днів", — пояснили у ПФУ.

Крім віку, є ще одна умова отримання доплати. Право на доплату мають ті громадяни, загальний розмір пенсії яких не перевищує 10340 гривні.

Розмір надбавки для пенсіонерів:

  • віком від 70 до 75 років — 300 гривень. 
  • віком від 75 до 80 років — 456 гривень;
  • віком від 80 років — 570 гривень.

"Водночас до пенсії доплачується лише одна компенсаційна доплата (декілька доплат за різні вікові категорії не доплачуються). Тобто, якщо після досягнення віку 70 років отримували 300 гривень, то після 75 років — 456 гривень, а після 80 років — 570 гривень", — зауважили в ПФУ.

пенсії у травні

Смарагдовий, а не зелений: в Україні діятимуть нові світлофори

З 1 травня в Україні запроваджуються нові стандарти для дорожніх світлофорів. На всі нові чи реконструйовані світлофори почнуть встановлювати "смарагдові" сигнали замість зелених. Як повідомляє видання Avto24, досі на території України діяв світлофорний стандарт ДСТУ 4092-2002 від 3 червня 2002 року. 30 квітня 2025 року — останній день його дії.

Так, ухвалений торік 15 листопада документ № 282, який впроваджує ДСТУ 4092:2024, починає діяти з 1 травня. Втім, це не означає, що старі світлофори виявляться поза законом. Варто зауважити, що заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький повідомив, що звісно ж не йдеться про заміну всіх старих світлофорів, а лише стандарти для майбутніх реконструкцій і будівництва доріг.

Тому очікувати того, що всі світлофори відразу стануть смарагдові, не варто. Наразі більшість з них будуть зелені. Щодо відмінностей, то смарагдовий колір є одним із відтінків зеленого. Він має яскравіший, насиченіший тон із характерним холодним підтоном. Завдяки цьому цей колір сприймається краще та добре помітний навіть здалеку, навіть, коли на вулиці яскрава та сонячна погода.

Варто зауважити, що встановлювати смарагдові лінзи будуть при пошкодженні світлофора чи скла, фізичному виносі, тріснутому або вигорілому склі лінзи тощо. 

нові світлофори

Українські АЗС продаватимуть бензин зі спиртом

З 1 травня в Україні бензин мають містити не менше 5% рідких біокомпонентів (біобутанолу, біогазу, біодизелю, біоетанолу, біоводню). Винятком є пальне для потреб Міністерства оборони та для створення мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів. Як повідомила Державна екологічна інспекція Центрального округу, з 1 травня 2025 року в Україні набуває чинності закон, що зобов’язує використовувати рідке біопаливо в автомобільних бензинах. Ним внесені зміни до закону "Про альтернативні види палива". 

"Це рішення є частиною державної стратегії переходу до сталих джерел енергії, скорочення викидів парникових газів і підтримки аграрного сектору", — пояснили у екологічній інспекції.

Там зауважили, що біоетанол як компонент пального допомагає зменшити вплив транспорту на довкілля та водночас створює попит на продукцію вітчизняного сільського господарства. Серед основних переваг такого нововведення:

  • зменшення шкідливих викидів;
  • підтримка національного виробника;
  • посилення енергетичної незалежності України.

"Впровадження біоетанолу — це важливий крок на шляху до екологічної відповідальної енергетики та зменшення вуглецевого сліду транспортного сектору", — додали Державній екологічній інспекції Центрального округу.

Курсантам військових вишів підвищать стипендії

Постанова уряду щодо підвищення стипендій курсантам військових навчальних закладів вступить в дію з 1 травня. Як повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час години запитань до уряду на засіданні парламенту 18 квітня, документи вже прийняли та підписали. 

Так, для курсантів першого та другого курсів стипендії планують підняти до розміру мінімальної заробітної плати до восьми тисяч гривень. Своєю чергою, курсантам третіх та четвертих курсів стипендію обіцяли на рівні 20 тисяч гривень. Як зазначив Шмигаль під час відповіді на питання у парламенті, по 20 тисяч гривень також платитимуть тим курсантам, які навчаються на відмінно, та під час проходження практики.

стипендії курсантам

Субсидії на неопалювальний період: хто має подати заяву

З 1 травня призначатимуть житлові субсидії на неопалювальний період. За даними Пенсійного фонду, одержувачам, які отримували субсидію в попередньому періоді, виплату буде призначено автоматично, на підставі наявної у ПФУ інформації. Йдеться про випадки, коли не змінилися дані про майновий стан та/або склад домогосподарства, а також відсутня заборгованість зі сплати житлово-комунальних послуг. 

Обов'язково потрібно звернутися до ПФУ із відповідною заявою та декларацією про доходи та витрати, якщо:

  • у складі домогосподарства є внутрішньо переміщені особи;
  • члени домогосподарства сплачують житлово-комунальні послуги, проживаючи в орендованому житловому приміщенні;
  • кількість тих, хто фактично проживає в житловому приміщенні, менша, ніж кількість зареєстрованих у ньому;
  • член домогосподарства звертається за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
  • Важливо пам'ятати, що субсидіанти зобов’язані повідомити інформацію про зміни у складі домогосподарства чи майновому стані його членів протягом 30 днів.
субсидії

Як подати документи для призначення житлової субсидії

Подати документи на призначення житлової субсидії до органів ПФУ можна в один з трьох способів:

  • звернутись до обраного сервісного центру ПФУ;
  • надіслати поштою на адресу органу ПФУ;
  • онлайн — через вебпортал електронних послуг ПФУ.
  • До того ж документи на призначення субсидії можна подати через уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади, центру надання адміністративних послуг та через портал "Дія".

У "Резерв+" з'являться нові відстрочки від мобілізації

У мобільному застосунку для військовозобов'язаних "Резерв+" мають з'явитися два нових типи відстрочок від мобілізації. Очікується, що вони будуть доступні уже найближчим часом. Як повідомила заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко, у травні планують запустити два нових типи відстрочок:

  • для людей з тимчасовою непрацездатністю та на строк від  шести до 12 місяців;
  • для громадян, які мають чоловіка або дружину на службі та дитину до 18 років.
резерв+

Варто додати, що кожна третя відстрочка в Україні оформлюється через "Резерв+". А загалом у застосунку близько чотири мільйони користувачів. 

Вступники складатимуть НМТ

Як раніше повідомили в Українському центрі оцінювання якості освіти, тестування відбуватиметься під час основних і додаткових сесій. Основні проходитимуть з 14 травня до 25 червня, додаткові — з 14 по 25 липня.

Згідно із наказом МОН, передбачено два періоди реєстрації  для участі в НМТ — основний та додатковий. Основний етап реєстрації для участі в основних сесіях НМТ тривав з 6 березня до 3 квітня включно.

У додатковий період реєстрації (9–14 травня) матимуть змогу зареєструватися для проходження НМТ під час додаткових сесій особи, які не змогли цього зробити з поважних причин під час основного періоду реєстрації, та ті, хто реєструвалися в основний період реєстрації, але їм було відмовлено в реєстрації. Зміни до реєстраційних даних можна буде внести до 19 травня.

З 4 травня для зареєстрованих учасників основних сесій НМТ з’явиться можливість завантажити зі своїх персональних кабінетів запрошення. Там буде зазначено дату, час і місце проведення НМТ. Учасники ж додаткових сесій матимуть змогу це зробити з 11 липня. 

Інформацію про результати основних сесій НМТ буде розміщено в персональних кабінетах учасників до 4 липня, додаткових — до 30 липня.

НМТ

Що чекати від погоди у травні: прогноз синоптиків

В Україні цього року травень буде теплішим ніж зазвичай. Середня місячна температура повітря у третій місяць весни очікується вищою за норму.

погода у травні

За даними "Укргідрометцентру", температура повітря у травні коливатиметься у межах +15…+19ºС, в гірських районах буде дещо холодніше — +12…+14ºС. Ці показники на 1,5-2ºС вищі за норму.

Місячна кількість опадів очікується 35-76 мм, в Карпатах та на Прикарпатті — 88-138 мм, що в межах норми.

Магнітні бурі: календар на травень 2025 року

Майже щомісяця науковцями фіксуються магнітні бурі. Вони можуть впливати на загальне самопочуття, тому люди нерідко відчувають втому чи головні болі. У травні 2025 року очікується кілька таких штормів на початку, в середині та наприкінці місяця. Згідно з даними Центру прогнозування космічної погоди NOAA, у травні магнітні бурі будуть різної інтенсивності.

магнітні бурі у травні

Так, потужні магнітні бурі очікуються: 5, 6 та 18 травня.

Геомагнітні шторми середньої потужності прогнозують: 7, 8, 9, 10, 16 та 17 травня.

Слабкі магнітні бурі, згідно з прогнозами, очікуються: 1, 3, 4, 11, 12, 13, 14, 15, 19, 20, 21, 22, 23 та 24 травня.

Прогнози магнітних бур є лише попередніми та можуть змінюватися, адже сонячна активність досить непередбачувана. Так, експерти постійно оновлюють інформацію щодо магнітних бур. Вимірюється геомагнітна активність за шкалою від нуля до дев'яти. Для позначення використовується планетарний К-індекс: якщо показник п'ять і вище, то це вважається потужною магнітною бурею.

Вихідні дні у травні: скільки відпочиватимуть українці

Травень 2025 року має низку державних та професійних свят. Зокрема, українці відзначатимуть День матері та День Києва.

день матері

Цього місяця відпочивати будемо лише щосуботи та неділі, адже додаткові вихідні під час воєнного стану не надаються, навіть якщо святковий день збігається з суботою чи неділею. Вихідні дні травня 2025 року: 3, 4, 10, 11, 17, 18, 24, 25 та 31 числа.

Проте деякі роботодавці можуть за бажання надавати своїм працівникам вихідний у свята.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама