Президент США Дональд Трамп виявляє, що достукатися до президента Росії Володимира Путіна не так просто, як міг подумати. Але він лише останній американський лідер, який зазнав невдачі у спробі залучити на свій бік Росію та її давнього президента.
Про це повідомляє CNN.
Спроби адміністрації Трампа досягти угоди про припинення вогню в Україні значною мірою зайшли в глухий кут, попри бурхливу дипломатичну активність. Після повернення до Білого дому Трамп провів щонайменше дві тривалі телефонні розмови з Путіним і неодноразово відправляв свого спецпредставника Стіва Віткоффа для особистої зустрічі з російським лідером у Москві. Остання поїздка відбулася 25 квітня.
"Не дивно для багатьох спостерігачів за Кремлем, що жодна з цих зустрічей не привела до згоди. Віткофф не лише повернувся з порожніми руками, а й повторив кілька ключових тез Кремля", — пише видання.
Як повідомили CNN офіційні особи, знайомі з подробицями, остання пропозиція США передбачає визнання російського контролю над Кримом — давньою червоною лінією для України та її європейських союзників.
"Я б сказала, що переговори йдуть дуже добре — з погляду Путіна", — заявила CNN Анджела Стент, експерт із зовнішньої політики та колишній співробітник національної розвідки з Росії та Євразії у Національній розвідувальній раді.
За словами Стент, Путін не має наміру припиняти війну, але те, чого він хоче і чого він отримує, — це відновлення дипломатичних відносин між США та Росією.
"Путін займає вичікувальну позицію, оскільки вважає, що час на його боці та що він може поставити Україну в більш невигідне становище і переконати Київ і його європейських союзників за допомогою Вашингтона, що альтернативи мирному врегулюванню на російських умовах немає", — заявив в інтерв'ю CNN Джон Лоу, голова відділу зовнішньої політики New Euras штаб-квартирою в Лондоні та Вашингтоні.
Затягування часу, торг щодо кожної деталі чи відмова без прямого твердження "ні" — це класична російська тактика, яку Путін та його головні перемовники застосовували кілька разів у минулому, наприклад, під час переговорів про припинення вогню в Сирії. Неясно, чи адміністрація Трампа не передбачала цього, оскільки в неї не було досвіду, який дозволив би їй чекати подібної поведінки, чи вона просто вирішила підіграти.
Стент зазначила, що слова Трампа після його повернення на посаду свідчать про те, що він бачить світ, так само як і Путін, як склад, що складається з жменьки великих держав, яким повинні підкорятися менші країни.
"Трамп говорить про конкуренцію великих держав (між Китаєм та США), що він повинен мати можливість захопити Канаду, Гренландію та Панаму, і з погляду Путіна це нормально. Пам'ятайте, він не критикував Трампа щодо цього", — сказала вона.
Зрештою Трамп ясно дав зрозуміти, що його мало цікавить майбутнє України, — він навіть припустив, що Україна "колись може стати Росією". Тож якщо Путін продовжить затягувати процес, це може дати Трампу вихід.
Лох заявив, що підготовка Путіна до КДБ сформувала його підхід до переговорів.
"Путін описав свою роботу у КДБ як "роботу з людьми". Він був навчений мистецтву маніпулювання співрозмовниками. Відомо, що він ретельно готується до переговорів і є майстром деталей", — сказав Лоу CNN, додавши, що російський лідер відомий тим, що "швидкий на підйом і може зачаровувати та залякувати на одному диханні".
За словами Калини Жекової, доцента Університетського коледжу Лондона (UCL), що спеціалізується на зовнішній політиці Росії, Путін уже застосовував цей метод щодо Трампа у минулому.
Коли вони зустрілися в Гельсінкі у 2018 році, під час прес-конференції російський лідер вручив Трампу м'яч із чемпіонату світу з футболу 2018 року, сказавши: "Тепер м'яч на вашому боці", маючи на увазі зусилля щодо покращення напружених відносин між США та Росією.
"Це було показово для розважливого підходу Путіна "око за око", який розглядає дипломатію як гру з переможцями та тими, що програли. Він також, ймовірно, знав, що його колега — людина з тендітним его, якого легко вразити театральними жестами та подарунками", — сказала Жекова, додавши, що саміт був широко розцінений як перемога Путіна, тому що Трамп не хотів засуджувати втручання Москви в президентські вибори в США 2016 року Кремля.
У дипломатичному арсеналі Путіна багато трюків. Він любить примушувати своїх колег чекати, спізнюючись на зустрічі — іноді на кілька годин. Він часто створює хаотичні ситуації, щоб отримати більше варіантів, і може змінювати свою думку, коли йому це зручно, що ще більше ускладнює переговори з ним.
Нагадаємо, раніше Дональд Трамп заявляв, що Україна та Російська Федерація вже найближчим часом мають домовитися щодо припинення війни. За словами республіканця, уже було погоджено значну кількість "ключових пунктів" угоди.
Своєю чергою сенатор-республіканець Ліндсі Грем нагадав про свій законопроект, що передбачає введення вторинних мит на імпорт російських нафти, газу, урану та інших продуктів із країни-агресора. Це сталось після критики президента США Дональда Трампа у бік глави Кремля Володимира Путіна через російські удари по мирних містах України.