1 133 день війни
Особовий склад
916 770
Танки
10 505
Артилерія
25 552
Літаки
370
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 123
Крилаті ракети
3 123
Гелікоптери
335
БпЛА
31 462
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,57
41,33
45,35
45,1
Reuters: Передача українських АЕС у власність Америки може призвести до звільнення ЗАЕС
Фото: Chas news

Reuters: Передача українських АЕС у власність Америки може призвести до звільнення ЗАЕС

Ідея президента США Дональда Трампа про те, що американці візьмуть під контроль Запорізьку АЕС — найбільшу атомну електростанцію України, таїть у собі невидимий контекст. Пройдуть роки, перш ніж з'явиться хоча б надія на те, що інвестиції окупляться. Водночас такий хід подій може повернути її під контроль України в майбутньому. 

Про це повідомляє Reuters. Величезне підприємство (ЗАЕС, — ред.), окупований Росією з перших днів її вторгнення у 2022 році, оточений проблемами. 

За заявою адміністрації президента США, під час телефонної розмови в середу Трамп припустив, що США могли б допомогти керувати українськими атомними електростанціями, а можливо, і володіти ними. 

Пізніше Зеленський заявив, що під час розмови вони обговорювали лише ЗАЕС: "Президент запитав мене, чи розуміння, що Америка може його відновити, і я сказав йому: так, якщо ми зможемо його модернізувати, вкладемо гроші"

Два джерела в українській галузі заявили, що ця пропозиція може стати прикладом того, як США тестують різні ідеї, щоб подивитися, які з них спрацюють, тоді як Трамп прагне укласти міцну мирну угоду, яка швидко покладе край війні між Росією та Україною.

Одне з джерел сказало, що ця ідея також чинила тиск на Росію, пропонуючи угоду, в якій вони мали б передати завод. Американці нагнітали обстановку, використовуючи слово "володіння", сказало джерело. 

Зеленський заявив, що відновлення заводу, найбільшого такого об'єкта в Європі, займе два з половиною роки. Колишній високопосадовець заявив, що "з американцями можливо все, але це щось зовсім незвичайне". 

"Американці володітимуть ним — і на якій підставі? Він належить Україні. Добре, передаймо його США — але на якій підставі? Чи куплять вони його? Чи приймуть вони його як концесію? Багато запитань", — пише видання.

Київський аналітик з питань енергетики Олександр Харченко заявив, що повернення станції до української енергосистеми, як того вимагає Київ, стане "переломним моментом" у виробництві електроенергії не лише для України, а й для Східної та Центральної Європи. 

Станція забезпечувала 20% вироблення електроенергії в Україні до війни. Україна розпочала великомасштабний експорт електроенергії до Євросоюзу якраз перед вторгненням, але припинила його, коли Росія обстріляла її інфраструктуру ракетами та безпілотниками. Попри спроби, московським військам не вдалося під'єднати об'єкт до російської енергосистеми, і він не виробляє електроенергію. 

Харченко повідомив, що на перезапуск лише одного реактора піде до року, а на запуск усієї станції через різні проблеми — до чотирьох років. По-перше, завод втратив доступ до води з нині спорожнілого Каховського водосховища після вибуху ГЕС і греблі, відкриває нову вкладку у 2023 році перед українським контрнаступом.

"З того часу ядерний об'єкт забирає воду з прохолоднішого ставка, але рівень води знижується. Інженери Міністерства енергетики України вважають, що через брак води для вироблення електроенергії зможуть бути запущені максимум два із шести реакторів станції. Щобільше, вони вважають, що на відновлення навіть цих обмежених операцій буде потрібно не менше ніж рік, оскільки технічний стан заводу невідомий", — пише Reuters. 

Співробітник заводу, який утік від окупації й зараз проживає в Києві, повідомив агентству Reuters, що Україна розробила докладний план дій щодо можливого повернення об'єкта. Співробітник, який попросив не називати його імені, оскільки його родичі все ще живуть в умовах окупації, заявив, що Росії недостатньо просто передати завод. Робочий зазначив, що також знадобляться розташована поблизу, контрольована Росією, теплова електростанція та прилеглі населені пункти, включно з містом Енергодар, а також дорога до міста Запоріжжя, що контролюється Україною. 

Проте для деяких людей, таких як пенсіонерка Ольга Шишкіна з міста Запоріжжя, що знаходиться під контролем України, повернення заводу одного прекрасного дня видається ймовірним, оскільки досі він не приніс ніякої реальної користі російській стороні. 

"Для Росії наша атомна станція як валіза без ручки. Адже вона не працює, а тепер це іграшка. Для нас це критично важливо", — сказала вона.

Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не обговорювала і не обговорюватиме зі Сполученими Штатами Америки питання власності Запорізької атомної електростанції. Всі АЕС належать лише Україні.

Нагадаємо, раніше міністр енергетики США Кріс Райт заявив, що Сполучені Штати Америки можуть узяти на себе управління українськими атомними електростанціями, якщо це допоможе завершити російсько-українську війну.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама